Choose your country / language

Beyond Surfaces #3 - Intelligent Material Processing

Ako môžu komunikatívne materiály tvarovať priemysel a čo majú spoločné výroby lietadiel a aditívne výroby. Zoznámte sa s novým časopisom zákazníkov!

Beyond Surfaces #3 - Intelligent Material Processing

V tomto vydaní BEYOND SURFACES sme sa zamerali na "Inteligentné spracovanie materiálov". Nie je to len o tom, ako robíme inteligentné spracovanie materiálov realitou, ale chceme vám ponúknuť aj pohľad na to, akú by mohla mať budúcnosť táto vzrušujúca technológia.

Neustály dopyt po ľahších a silnejších materiáloch, potreba vyššej produktivity a energetickej účinnosti, zlepšenie environmentálnej udržateľnosti a zvládnutie vzácnych zdrojov sú len niektoré z kľúčových výziev, ktorým čelia naši zákazníci. My v spoločnosti Oerlikon pomáhame našim zákazníkom prekonať tieto prekážky, nájsť trvalo udržateľné riešenia a dosiahnuť lepšie výsledky. Ako to urobíme? Prečítajte si nové BEYOND SURFACES a zistite!

Prelistujte si časopis

Veterné turbíny

Obnoviteľné zdroje energie sa nezačali rozmáhať len v dôsledku Parížskej dohody. Ale neustále rastúci dopyt naďalej posúva hranice technológií. Veterné turbíny rastú čo do veľkosti a súvisiace sily sa stávajú extrémnejšími - napriek tomu musia fungovať s absolútnou spoľahlivosťou a minimálnou údržbou. Povlaky a povrchové úpravy významne predlžujú životnosť ich komponentov a tým životnosť celého systému.

S Parížskou dohodou sa celosvetovo zvýšil záujem o obnoviteľné zdroje energie, ako aj súvisiaca globálna úroveň investícií. Dohoda, ktorá bola prijatá 12. decembra 2015 na konferencii OSN o zmenách klímy v Paríži, stanovuje obmedzenie globálneho otepľovania spôsobeného ľudskými vplyvmi na podstatne menej ako 2 ° C v porovnaní s predindustriálnymi hodnotami. Účinnosť nadobudla 4. novembra 2016. Od mája roku 2017 ju podpísalo celkovo 145 krajín a tieto krajiny spoločne realizujú 82,95% celosvetových emisií.

Dvojciferný rast v oblasti veternej energie

Klimatické ciele tejto dohody sa však môžu dosiahnuť len vtedy, ak sú obnoviteľné zdroje energie čoraz viac využívané, inými slovami, predovšetkým voda, slnko a veterná energia. "Rekordne nízke ceny ... budú v krátkodobom až strednodobom horizonte hlavnými hnacími silami pre vývoj veternej energie a vývoj Parížskej dohody ... len zvýši dynamiku priemyslu," píše Svetová rada veternej energie GWEC vo svojej výročnej správe za rok 2016.

Všetky elektrárne na svete - fosílne, atómové a regeneračné - spolu produkujú približne 24 000 terawatthodín elektrickej energie (2015). V celosvetovom meradle veterné elektrárne prispievajú k tejto úrovni 487 GW celkového výkonu a vytvárajú okolo 3,7 percenta spotreby energie na celom svete. Celkovo okolo 80 krajín inštalovalo onshorové alebo offshorové veterné systémy. "Majstri sveta" v oblasti veternej energie sú Čína, USA, Nemecko a India. "Veterná energia naďalej rastie dvojciferným tempom," vysvetľuje Steve Sawyer, generálny tajomník GWEC.

Ozubené vence: Plazmová nitridácia miesto plynovej nitridácie

Zatiaľ čo trh ponúka veľký potenciál pre výrobcov veterných turbín a ich komponentov, technologické výzvy sa stávajú čoraz väčšími - aj doslova z hľadiska veľkosti. Zvýšené požiadavky týkajúce sa výkonu veterných turbín znamenajú, že samotné zariadenie sa zväčšuje. V dôsledku toho na jednotlivých komponentoch pracujú obrovské sily.

Napríklad ozubený veniec v prevodovke modernej veternej turbíny môže mať priemer merajúci dva alebo dokonca tri metre. V spolupráci so známym výrobcom uskutočnili inžinieri firmy Oerlikon Balzers skúšobné série, v ktorých boli povrchy týchto prevodov ošetrené moderným procesom plazmovej nitridácie BALITHERM IONIT. Na rozdiel od bežne používanej plynovej nitridácie toto ošetrenie spôsobuje výrazne menšiu záťaž a zároveň dosahuje vyššiu nosnosť.

»V jednoduchej angličtine to znamená: Rozmery, ktoré projektant požadoval, sú zachované. V porovnaní s plynovou nitridáciou môžu byť tolerancie zaoblenia, rovinatosti a paralelnosti lepšie dodržané, dokonca aj u takých veľkých častí, ako sú ozubené vence, a to je veľmi dôležité pre životnosť systému, v ktorom pracujú obrovské sily jednoducho kvôli jeho veľkosti, "vysvetľuje Sascha Hessel, riaditeľ predaja a prevádzky spoločnosti Oerlikon Balzers v Nemecku.

Výsledky testovacej série boli potvrdené štúdiou inštitútu FZG na Technickej univerzite v Mníchove a medzitým Oerlikon Balzers obdržal súbežnú objednávku od tohto vývojového partnera na ošetrenie ozubených kolies.

Vyžaduje sa menej údržby pre systémy, ku ktorým je ťažký prístup

Vyžaduje sa menej údržby pre systémy, ku ktorým je ťažký prístup

Každá časť veternej turbíny je nevyhnutná pre bezproblémovú výrobu energie. Niektoré zabezpečia, aby systém fungoval čo najefektívnejšie: Prstence natáčania umiestňujú hornú časť systému, gondolu, tak, aby smerovala priamo do vetra. Prevodové stupne na druhej strane umiestňujú lopatky rotora tak, aby sa maximalizovalo využitie energie. Spoločnosť Oerlikon Metco povlakuje tieto ozubené prevody zinkom alebo zinok-hliníkom striekaním drôtu pomocou elektrického oblúka, aby ich chránili pred koróziou.

Oerlikon Balzers ponúka riešenie tenkého filmu, ktorý chráni centrálne koleso a planéty, ako aj valivé ložiská pred opotrebením. To je dôležité, pretože u väčšiny veterných turbín je bežné mazanie nedostatočné alebo často veľmi ťažko realizovateľné - len zvážte offshorové systémy. Povlakovanie ozubených kolies a valivých ložísk pomocou BALINIT C zlepšuje odolnosť proti oderu a tým zvyšuje životnosť komponentov.

Špecializované aplikácie

Oerlikon má však riešenia nielen pre vnútorné časti veterných turbín, ale aj pre vonkajšie časti. Napríklad nemecké sídlo Oerlikonu Metco vo Weissenborne sa špecializuje na opravu hriadeľov rotorov. "Hriadeľ rotora, ktorý meria až šesť metrov, má tzv. ložiskový plášť. Ak na systém pôsobia extrémne sily, napríklad v dôsledku náhleho, neočakávaného zastavenia obrovských lopatiek rotora, môže tento plášť skĺznuť a poškodiť hriadeľ. Toto poškodenie je možné opraviť a vo Weissenborne využívame tepelné striekanie ako procesný krok pre regeneráciu, "vysvetľuje Franz Jansen, výkonný riaditeľ spoločnosti Oerlikon Metco Coatings, Nemecko.

GWEC: Priekopnícka rola v oblasti veternej energie

Cieľ cesty je jasný po Parížskej dohode. To, či sa skutočne dosiahne, závisí od vôle národov, ktoré ju podpísali. "Veterná energia je vyspelá technológia. Cenová stabilita veternej energie ju robí veľmi atraktívnou voľbou pre podniky, nezávislých výrobcov elektrickej energie a spoločnosti, ktoré hľadajú ochranu pred nepríjemne kolísavými cenami fosílnych palív a súčasne znižujú svoju uhlíkovú stopu. Na celom svete je stále naliehavo potrebná nová generácia elektrickej energie, ktorá je čistá, cenovo dostupná, domáca, spoľahlivá a rýchla na inštaláciu. Veterná energia uvádza poplatok pri prechode od fosílnych palív a naďalej odvádza konkurenciu na základe ceny, výkonnosti a spoľahlivosti "sumarizuje perspektívu GWEC.

www.oerlikon.com/balzers/balitherm-ionit

Kontaktujte nás

Petra Ammann

Petra Ammann

Head of Communications Oerlikon Balzers
keyboard_arrow_up