Choose your country / language

História Balzers

Úspech Balzers náterov

Passion for Surface Solution

To, čo začalo v roku 1946, je dnes firma so 4600 zamestnancami. Vášeň pre inovácie zostáva.

V roku 1946 profesor Max Auwärter mal predstavu ako použiť dovtedy do značnej miery v priemyselnom meradle neznáme vákuovo tenkovrstvové technológie.

Pre založenie "Gerätebauanstalt Balzers"  by mohol počítať s podporou princa Franza Jozefa II a švajčiarskeho priemyselníka Emila Georga Bührle. To, čo chýbalo však boli tieto systémy a zariadenia potrebné k zavedeniu nápadu do praxe. Bez váhania ich začal vyvíjať a vyrábať sám. Dnes sa bývalý "Gerätebauanstalt Balzers" volá Oerlikon Balzers, zamestnáva okolo 4600 ľudí a je súčasťou segmentu Surface Solutions Oerlikon Group. Centrála spoločnosti sa stále nachádza v malom mestečku Balzers v Lichtenštajnskom kniežatstve.

Podnikanie a veda

Príbeh vizionárskeho profesora Auwärter je trochu symbolický pre spoločnosť. Nájdenie riešenia otázky, že toto odvetvie (zatiaľ) nemá zodpovedané - to je v "krvi a súčasťou Balzers" DNA, ako je odvaha dať myšlienky do pracovnej praxe. Oerlikon Balzers inovuje a píše históriu od roku 1946.

Podnikateľský duch a túžba po výskume definujú Oerlikon Balzers; kombinácia týchto dvoch vlastností viedla k príkladnému úspechu. Viac ako 100 zamestnancov, väčšina z nich v Lichtenštajnsku sa zaoberá výlučne aktivitami vývoja a výskumu. Nežijú však vo veži zo slonoviny, ale namiesto toho pracujú na špici vedných odborov, pravidelne zverejňujú a sú vyhľadávanými odborníkmi na medzinárodných odborných kongresoch. To zaručuje otvorenú myseľ ako aj zapojenie do priemyslu.

Ochranné nátery pomáhajú chrániť životné prostredie

Profesor Auwärter vyrábal ochranu pred slnečným žiarením a antireflexné vrstvy pre očné sklenené šošovky a šošovky fotoaparátu, rovnako ako tenké filmy pre elektronické aplikácie. Vývoj PVD povlakov (PVD = Physical Vapour Deposition) sa začal v roku 1974. Prielom prišiel v roku 1978 s BALINIT značkou náterových hmôt, čo zostáva dôležitým pilierom Oerlikon Balzers dodnes, spolu s ďalším prielomovým vývojom.

Ďalší technologický prielom bol predstavený v roku 2011 s patentovanou technológiou S3p, high-tech proces, ktorý znamenal revolúciu na trhu povlaku pod obchodnou značkou BALIQ™. Dokonca aj plasty môžu byť potiahnuté pomocou inovácie vyvinuté spoločnosťou Oerlikon Balzers. S ePD™, novo vyvinutým spôsobom pokovovania automobilových plastových dielov, ktorý dáva plastom populárny chrómový vzhľad, ktorý až do tej doby mohol byť dosiahnutý iba pokovovaním. ePD™  sa navyše presadil bez použitia niektorých z vysoko problematických chemických látok, ktoré sú považované za elektrolytické.

Riešenia Balzers' sú vždy o kombinovaní zníženia opotrebovania so zvýšenou účinnosťou - či už pre motory Formule 1, letecké turbíny, piestne krúžky pre automobilový priemysel, presné prístroje alebo nástroje používané v kovospracujúcom priemysle či priemysle s plastickými hmotami. Na konci dňa, zvýšená efektívnosť a znížené opotrebenie znamenajú zníženie používania škodlivých látok a zachovanie zdrojov. Kým udržateľnosť, tradície a inovácie môžu byť iba šumom pre mnoho ľudí, zamestnanci Oerlikon Balzers sú hrdí, že ich spoločnosť a ich každodenná práca sú založené na týchto hodnotách.

Kontaktujte nás

Petra Ammann

Petra Ammann

Head of Communications Oerlikon Balzers
keyboard_arrow_up