Choose your country / language

Opotrebenie & Tribológia

Tribologické účinky pod mikroskopom

Opotrebenie & Tribológia

Riešenie problémov s opotrebovaním začína podrobným preskúmaním tribologického systému so všetkými ovplyvňujúcimi faktormi. Z toho možno odvodiť, aké trecie podmienky a mechanizmy opotrebenia sa majú počítať a kedy nastupujú do hry.

V praxi je viac ako jeden z týchto účinkov aktívny v akomkoľvek danom čase alebo sa vyskytujú postupne počas procesu opotrebovania. Avšak zvyčajne je to jedna z nich, ktorá hrá prevládajúcu úlohu pri zlyhaní v dôsledku opotrebenia.

Skúsenosti ukazujú, že každý tribologický systém môže byť optimalizovaný výberom správneho povlaku.

Tribologický systém

Tribologický systém pozostáva z povrchov dvoch komponentov, ktoré sú v pohybe navzájom i s okolím. Typ, postup a rozsah opotrebovania sú určené materiálmi a povrchovými úpravami komponentov, akýmikoľvek medziproduktmi, okolitými vplyvmi a prevádzkovými podmienkami.

  1. Základný objekt
  2. Telo odporcu
  3. Okolité vplyvy: teplota, relatívna vlhkosť, tlak
  4. Medziprodukt: olej, mastnota, voda, častice, nečistoty
  5. Záťaž
  6. Pohyb

Typické mechanizmy opotrebovania sú:

  • Abrazívne opotrebenie

    Odstránenie materiálu kvôli tvrdým a ostrým okrajom častíc, ktoré sa dostávajú medzi interaktívne povrchy. Môže to byť spôsobené aj tvrdými alebo ostrými okrajmi a špičkami špinavosti jedného alebo druhého partnera.

    Dôsledky sú škrabance, drážky, mikročipy, zmeny rozmerov a lesklé škvrny na textúrovaných povrchoch nástrojov.

  • Adhézne opotrebovanie

    Pri nepriaznivých podmienkach mazania a kontaktu alebo pri suchom chode, tŕňové páry vytvárajú dokonalé, lepiace spojenie. To je obzvlášť pravdepodobné, keď sú povrchové materiály podobného zloženia alebo majú navzájom zvláštnu afinitu.

    Dôsledky sú zváranie za studena, odieranie, bodovanie, jamy, zachytenie, zastavané hrany, zlomenie nástroja.

  • Povrchová úmora

    Opakované, striedajúce sa mechanické namáhania vedú k vzniku a šíreniu trhlín pod napätým povrchom, ktoré sú takto zničené.

    Dôsledky sú priečne a hrebeňové trhliny, pichnutie a mikropískanie (najmä pri valcovaní), zlomenie nástroja.

  • Tribo-chemická reakcia

    Tribo-chemická reakcia (tribooxidácia)

    Tribologický klzný kontakt vedie k chemickej reakcii. Reakčné produkty ovplyvňujú tribologické procesy na povrchu; napríklad môžu dôjsť k zaseknutiu komponentov s úzkou toleranciou.

    Tribo-chemické opotrebenie pri rezaní je výsledkom difúzie. Všeobecne platí, že tribo-chemické opotrebenie sa zvyšuje s rastúcou teplotou. Častou príčinou tribo-chemického opotrebovania je oxidácia.

    Dôsledky tribooxidácie zahŕňajú praskajúcu koróziu.

  • Korózia

    Korózia vzniká chemickou alebo elektrochemickou reakciou medzi kovom a látkami, s ktorými prichádza do kontaktu, napr. roztoky elektrolytov, vlhké plyny alebo taveniny. Mechanické zaťaženie môže tiež podporiť koróziu.

    Dôsledky sú zničenie, korózia, trhliny a hrdza.

© Copyright 2024 OC Oerlikon Management AG

Späť na začiatok keyboard_arrow_up

keyboard_arrow_up