Wybierz kraj/język

FAKUMA 2023: Wydajne i zrównoważone przetwarzanie tworzyw sztucznych dzięki rozwiązaniom powierzchniowym Oerlikon Balzers

Balzers, Lichtenstein, 5 października 2023 – Oerlikon Balzers, marka Oerlikon i światowy lider w dziedzinie powłok cienkowarstwowych, zaprezentuje swoje najnowsze rozwiązania powierzchniowe dla segmentu przetwórstwa tworzyw sztucznych podczas targów FAKUMA w Friedrichshafen (Niemcy) w dniach 17-21 października. Powłoki marki Oerlikon zapewniają optymalną ochronę przed zużyciem ściernym i korozją. Korzyści płynące z powlekania pomagają klientom wydłużyć żywotność narzędzi, zapewnić stabilny proces produkcyjny i dostarczyć wysokiej jakości produkty z tworzyw sztucznych.

Powłoka węglowa BALINIT MAYURA nadaje się do wszystkich zastosowań, w których występuje ścieranie i adhezja. Jej wyjątkowa twardość i gładkość minimalizują gromadzenie się materiału na narzędziach do formowania wtryskowego z metali nieżelaznych. Wyjątkowo cienka powłoka utrzymuje ostrość krawędzi.

Powłoka węglowa BALINIT MAYURA nadaje się do wszystkich zastosowań, w których występuje ścieranie i adhezja. Jej wyjątkowa twardość i gładkość minimalizują gromadzenie się materiału na narzędziach do formowania wtryskowego z metali nieżelaznych. Wyjątkowo cienka powłoka utrzymuje ostrość krawędzi.

Powłoka BALINIT MOLDENA umożliwia ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu. Zoptymalizowane przepływu i uproszczone rozformowanie zapewniają płynny i stabilny proces produkcyjny.

Powłoka BALINIT MOLDENA umożliwia ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu. Zoptymalizowane przepływu i uproszczone rozformowanie zapewniają płynny i stabilny proces produkcyjny.

W procesie formowania wtryskowego i wytłaczania wykończenie powierzchni form ma kluczowe znaczenie dla jakości powierzchni, produktywności i wydajności procesu produkcyjnego. Dzięki powłokom PVD można osiągnąć znaczne oszczędności w kosztach produkcji, poprzez planowanie konserwacji i unikanie nieoczekiwanych przestojów. Proces przetwarzania tworzyw sztucznych można dodatkowo zoptymalizować z wykorzystaniem systemów gorących kanałów siostrzanej marki Oerlikon HRSflow.

BALINIT MAYURA – Precyzyjne powlekanie form z metali nieżelaznych do formowania wtryskowego
Tej powłoki na bazie węgla trudno nie zauważyć, dzięki charakterystycznym, jasnym tęczowym kolorom. Swoją prawdziwą wartość pokazuje przy formowaniu wtryskowym z użyciem narzędzi wykonanych z metali nieżelaznych i stali narzędziowych o temperaturze odpuszczania poniżej 200°C. Jej wyjątkowa twardość (>65 GPa) i gładkość, która minimalizuje przyczepność materiału, sprawiają, że jest niewrażliwa na odpryski i utrzymuje ostrość krawędzi. BALINIT® MAYURA pomimo niskiej temperatury procesu zapewnia wysoką stabilność termiczną i chemiczną. Wytrzymuje temperaturę pracy do 500°C, podczas gdy inne powłoki węglowe ograniczają się zazwyczaj do temperatury 350°C. Ta powłoka nadaje się do wszystkich zastosowań, w których występuje ścieranie, jak i problem z adhezją. W efekcie końcowym producenci korzystają z dłuższej żywotności narzędzi i wyższej produktywności.

BALINIT MOLDENA – formowanie wtryskowe tworzyw pochodzących z recyklingu
BALINIT CROMA PLUS to powłoka Oerlikon Balzers, która chroni formy przed zużyciem ściernym, korozją i przywieraniem. Przez wiele lat stosowania udowodniła swoją wartość w formowaniu wtryskowym i wytłaczaniu szerokiej gamy produktów z tworzyw sztucznych. Jej następca, BALINIT® MOLDENA, jest idealną powłoką ochronną do formowania wtryskowego tworzywa z dodatkiem agresywnych włókien szklanych. Powłoka ta coraz częściej znajduje zastosowanie w lekkich komponentach, co służy oszczędności surowców i dalszej redukcji emisji. BALINIT MOLDENA: optymalizuje płynność tworzywa, zwiększa odporność na korozję, ułatwia rozformowanie, znacznie zmniejsza zużycie ścierne i tworzenie się osadów. Skutkuje to lepszym wykorzystaniem materiału i dłuższymi okresami między obsługowymi.

Niezwykle twarda i cienka powłoka BALINIT MOLDENA jest przeznaczona dla materiałów w pełni pochodzących z recyklingu, o wysokiej zawartości uniepalniaczy, aby zapewnić gospodarkę tworzyw o obiegu zamkniętym. Rozwiązanie to sprawdziło się już w wielu projektach klientów – ilość złomów została zredukowana do zera, a liczba wtrysków znacząco zwiększyła się przy zachowaniu niezmiennej jakości produktu końcowego.

BALITHERM PRIMEFORM – obróbka cieplna form wysoko wypolerowanych
Powierzchnie form polerowane na wysoki połysk są bardzo wrażliwe. Zastosowanie BALITHERM® PRIMEFORM to idealny sposób na poprawę rozformowania, optymalizację procesu oraz podniesie jakości wypraski. Obszary narażone na duże zużycie można zabezpieczyć przed zarysowaniami, wpływem środowiska i błędami ludzkimi. Warstwa dyfuzyjna BALITHERM PRIMEFORM zwiększy twardość powierzchni formy do 1400 HV, czyniąc formę bardziej wytrzymałą, redukując nawarstwianie się, odpryski i kruchość krawędzi. Rozwiązanie to idealnie nadaje się do form wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym, opakowaniowym, meblarskim  i medycznym. Dzięki jej zastosowaniu można zwiększyć wydajność nawet o 60%.

Oerlikon proponuje usługi polerowania i powlekania
Oerlikon Balzers oferuje klientom kompleksowe rozwiązania obejmujące polerowanie i powlekanie, które są idealnie dopasowane do form formujących. W zależności od wymagań aplikacji wysoko wykwalifikowana kadra firmy wykonuje polerowanie liniowe o określonej wielkości ziarna lub polerowanie na wysoki połysk – na życzenie klienta.

Rozwiązania Oerlikon dla optymalizacji przetwórstwa tworzyw sztucznych
Przetwórcy tworzyw sztucznych korzystają z doskonale skoordynowanego procesu produkcyjnego dzięki zastosowaniu systemów gorących kanałów Oerlikon HRSflow i rozwiązań powierzchniowych Oerlikon Balzers. Eksperci Oerlikon będą dostępni w hali 1, na stoisku A1-1215/1216 na targach FAKUMA, aby doradzać odwiedzającym w zakresie różnych kombinacji rozwiązań wykorzystujących systemy gorących kanałów, powłoki PVD do formowania, a także w zakresie obróbki cieplnej.

W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt:

Marlena Klosek Adamowska

Marlena Klosek Adamowska

Specjalista ds. marketingu

© Copyright 2024 OC Oerlikon Management AG

Back to top keyboard_arrow_up

keyboard_arrow_up