Wybierz kraj/język

Powłoki PVD; CVD; PACVD

Powłoki PVD; CVD; PACVD oferowane przez Oerlikon Balzers.

Oerlikon Balzers specjalizuje się od lat w wytwarzaniu i nanoszeniu powłok PVD, CVD, PACVD i innych odmian cienkich warstw. Jest niewątpliwie pionierem w tej dziedzinie i skupia się na wartości dodanej, jaką uzyskuje użytkownik.

Historia rozpoczęła się od azotku tytanu TiN. Do wytworzenia tej niezwykle cienkiej struktury potrzebna jest próżnia, temperatura, plazma i wiele innych warunków, składników i elementów. Powłoki najogólniej rzecz ujmując stosuje się na narzędzia i części maszyn. Łożyska, aparaturę paliwową w samochodach, pompy, koła zębate w przekładniach, długo by wymieniać. 

Przy wyborze określnej powłoki PVD trzeba zwrócić uwagę na pożądane i oczekiwane właściwości np. niski współczynnik tarcia, odporność na ścieranie, grubość. Inna perspektywa to kryterium zużycia, krytyczny punkt, jakim może być wymagana twardość w wysokiej temperaturze, zdolność do przenoszenia zmiennych obciążeń. 

Kolejnym zagadnieniem są ograniczenia, jak gabaryty elementu do powlekania, jego kształt, rodzaj materiału. Powłoka diamentowa to najlepsze rozwiązanie do obróbki grafitu, nie nadaje się natomiast do frezowania stali. DLC z kolei doskonale sprawdzi się w pompach. Regeneracja narzędzi to kolejne miejsce związane z wartością dodaną dla klienta, narzędzia po ostrzeniu mogą być repowlekane. Obniżane są w ten sposób koszty wytwarzania, przy okazji chronione jest środowisko naturalne. 

W zakresie doboru powłok kontakt nawiązuje narzędziownia bądź użytkownik końcowy. Inżynierowie Oerlikon Balzers są dobrze przygotowani, aby wskazać klientowi optymalne rozwiązanie. Nawigując po naszych stronach można wiele na temat powłok wyczytać, inną opcją jest bezpośredni kontakt ze specjalistą, do czego serdecznie zachęcamy.

© Copyright 2024 OC Oerlikon Management AG

Back to top keyboard_arrow_up

keyboard_arrow_up