Większość z nas pamięta z lekcji fizyki opis zjawiska tarcia. Jego definicję, wzór F=μN, słynny szkic z ciężarkiem na równi pochyłej. W sytuacji gdy dochodzi do przemieszczania się względem siebie dwóch ciał występuje tarcie.

Wybierz kraj/język
Mniejsze tarcie = niższe koszty i mniej CO2
Większość z nas pamięta z lekcji fizyki opis zjawiska tarcia. Jego definicję, wzór F=μN, słynny szkic z ciężarkiem na równi pochyłej. W sytuacji gdy dochodzi do przemieszczania się względem siebie dwóch ciał występuje tarcie.
Kiedy zacieramy ręce, aby je rozgrzać w zimne dni, tarcie jest bardzo pożądane. Bez tarcia statycznego pomiędzy oponami a nawierzchnią szosy, samochód nie byłby w stanie przejechać zakrętu. Takie przykłady, gdzie tarcie jest naszym sprzymierzeńcem można podawać bez końca. W przypadku łożysk tocznych, łożysk ślizgowych, przekładni zębatych, prowadnic zaworowych w silniku spalinowym itp. Jest zupełnie inaczej, chodzi o maksymalne zmniejszenie oporów ruchu. Siły tarcia – niezależnie od tego, czy są pożądane, czy niepożądane przeciwdziałają wzajemnemu przemieszczaniu się dwóch ciał i utrudniają je, a nawet mu zapobiegają.
Tarcie, zarówno w kontekście jego wartości użytkowych, jak i prób jego wyeliminowania lub zmniejszenia, zawsze było przedmiotem wysiłku naukowców. W połowie ubiegłego wieku, przekształciło się to w oddzielną gałąź nauki – trybologię, która łączy w sobie mechanikę, materiałoznawstwo, fizykę i chemię.
Istnieje zasadniczy związek między tarciem a zużyciem komponentów. W związku z tym wydajność i trwałość części maszyn jest uzależniona od siły tarcia.
Według niemieckiego stowarzyszenia GfT (German Gesellschaft für Tribologie, Society for Tribology; www.gft-ev.de), zjawisko tarcia w krajach uprzemysłowionych powoduje roczne straty w wysokości 2-7% PKB. Z badania opublikowanego w ubiegłym roku przez tę instytucję wynika, że w sektorze mobilności w samych Niemczech do 2030 r. można ograniczyć emisję CO2 o 22 mln ton poprzez zmniejszenie tarcia.
Tarcie i jak go używać lub unikać, zawsze było przedmiotem badań naukowych. W połowie ubiegłego wieku rozwinęła się ona nawet w osobną gałąź nauki, która w interdyscyplinarny sposób łączy inżynierię mechaniczną, materiałoznawstwo, fizykę i chemię: trybologię, której nazwa wywodzi się od starożytnego greckiego plemienia (pocierać, nosić ) i logos (nauczanie, wiedza).
Konstruktorzy starają się zminimalizować zużycie spowodowane tarciem poprzez optymalizację konstrukcji komponentów. Inne ważne czynniki to skład materiału i środki smarujące takie jak olej, smary stałe lub woda. Często jeszcze ważniejszym czynnikiem jest nałożenie powłoki na powierzchnie części maszyn. Rozwiązania i korzyści płynące z stosowania rozwiązań powierzchniowych grupy Oerlikon przedstawiamy poniżej.
Opracowana przez Oerlikon Metco technologia powlekania SUMEBore zapewnia mniejsze tarcie, zwiększa odporność na korozję i zmniejsza zużycie cylindrów w silnikach spalinowych. Pozwala to na oszczędność paliwa na poziomie 2-4%. Zużycie oleju jest zmniejszone nawet o 30%. W silnikach wysokoprężnych lokomotyw oszczędności mogą wzrosnąć do 75%.
W porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami, powłoki Oerlikon Balzers zmniejszają tarcie w elementach przedniego zawieszenia podwozia nawet o 20%.
PVD coatings from Oerlikon Balzers na zaworach dla przemysłu naftowego i gazowego zmniejszają współczynnik tarcia nawet pięciokrotnie (μ: ~0,05). Powłoki obniżają tarcie w różnych środowiskach m.in. ciecze i gazy, oraz w podwyższonych temperaturach.
Elementy zespołu kierowniczego z przegubem kulowym podlegają silnej korozji i zużyciu. Powłoki BALITHERM® IONIT OX zapewniają lepszą twardość powierzchni, zmniejszają zużycie, zapewniają ochronę przed korozją oraz są przyjazną dla środowiska alternatywą dla procesów takich jak chromowanie i azotowanie w kąpielach solnych.
Narzędzia skrawające pokryte powłokami Oerlikon Balzers pozwalają na znacznie wyższe prędkości skrawania. Obniża to czas i koszty obróbki oraz znacznie wydłuża trwałość narzędzi.
W elementach napędowych stosowanych w nowoczesnych pojazdach pojawiają się rozwiązania Oerlikon Metco Friction Systems. Są tą elementy pierścienia synchronizatora z warstwą cierną na bazie węgla. Zapewnia to doskonałą łatwość zmiany biegu.
© Copyright 2025 OC Oerlikon Management AG
Powrót do menu keyboard_arrow_up