Dedykowne powłoki PVD
Fizyczne osadzanie fazy gazowej (PVD) to metoda osadzania próżniowego stosowana do nakładania super cienkich powłok. Proces PVD dla powlekania komponentów odbywa się w bezpiecznych temperaturach 200-500oC (bez ryzyka odpuszczenia stali). W portfolio Oerlikon Balzers znajdziemy wiele powłok na bazie węgla, których zastosowanie zapewni: wysoką twardość powierzchni, niski współczynnik tarcia, właściwości antykorozyjne.
Według dr Floriana Rovere, kierownika Segmentu Budowy Maszyn Oerlikon Balzers, powłoka BALINIT®C (WC / C) jest wysoce odporna na zużycie ścierne. Świetnie sprawdza się w warunkach niedostatecznego smarowania lub pracy na sucho. Ze względu na niski współczynnik tarcia zmniejsza ryzyko korozji wżerowej i ściernej.
Kolejnym rozwiązaniem powierzchniowym jest BALINIT® DLC - powłoka na bazie węgla. Powłoka nakładana jest metodą chemicznego osadzania z fazy gazowej (PACVD). Przeznaczona jest do bardziej wymagających zastosowań, trudniejszych warunków pracy, wyższych prędkości poślizgu. Pozwala to na ochronę przed zużyciem ściernym, adhezyjnym i zarysowaniami.
Wszystkie powłoki z rodziny BALINIT® mogą być nakładane na stale hartowane i niehartowane, stale nierdzewne, nikiel, tytan, miedź, magnez i stopy aluminium.
"Materiały te zapewniają doskonałe połączenie niskiego współczynnika tarcia, takiego jak PTFE, ale z twardością ceramiki" - wyjaśnia Rovere.
Powłoki są bardzo cienkie, standardowo 0.5-5 μm. Ta cecha, w połączeniu z wąską tolerancją grubości nakładanej warstwy sprawia, że powłoka ma pomijalny wpływ na geometrie komponentu i nie ma potrzeby obrabiania detalu po jej nałożeniu.