Choose your country / language

BALINIT A S nitridem titanu to vše začalo – První PVD povlak na světě s ochranou proti opotřebení

Účinná ochrana proti abrazivnímu adhezivnímu opotřebení. BALINIT® A byl náš první ochranný povlak proti opotřebení, který se dodnes ve světě používá v řadě různých aplikací.

Composing
Thread Former Coated
Food-safe and often used for medical instruments
Gold Coating

S nitridem titanu to vše začalo. BALINIT® A je navíc i nadále univerzálním povlakem, který účinně chrání proti abrazivnímu a adhezivnímu opotřebení v řadě různých aplikací.

Často se také nanáší na dekorační předměty nebo jako indikátor opotřebení, případně se používá ve speciálních aplikacích, jako je například nízkoteplotní BALINIT® A ARCTIC (povlakování při teplotě do 200 °C).

Počáteční pokusy v roce 1977 s tvářecími nástroji s povlakem TiN byly velmi úspěšné. Životnost nástroje se prodloužila 4x. Vývoj a následný odbyt tvrdých povlaků PVD určených pro nástroje pak oficiálně odstartoval dnem 1. září 1978.

  • První PVD povlak Balzers s ochranou proti opotřebení
  • K dispozici také v nízkoteplotní verzi
  • Všestranný povlak již od roku 1978
  • Vhodný pro potravinářský průmysl
  • Dekorativní zlatožlutá barva
BALINIT A
Povlakový materiál TiN
Technologie povlakování Arc
Barva povlaku zlatožlutá
Tvrdost povlaku HIT [GPa]* 30 +/- 3
Součinitel tření (za sucha) vs. ocel** ~0,6
Vnitřní napětí [GPa]*** ~0,6
Max. provozní teplota [°C]**** 600
Teplota procesu [°C] < 500
Všeobecná poznámka Všechny uvedené údaje představují přibližné hodnoty; závisí na aplikaci, okolním prostředí a zkušebních podmínkách
*Tvrdost povlaku HIT [GPa] Měřeno nanoindentací podle ISO 14577. V případě vícevrstvých povlaků se tvrdost jednotlivých vrstev liší. Tvrdost lze upravit podle aplikace.
**Součinitel tření (za sucha) vs. ocel Stanoveno „kuličkovým“ testem v suchém stavu s ocelovou kuličkou podle ASTM G99. Během záběhu mohou být uvedené hodnoty překročeny.
***Vnitřní napětí [GPa] Měřeno metodou XRD a/nebo ohybovou metodou (Stoneyho rovnice). Vypočtené tepelné namáhání bylo odečteno.
****Max. provozní teplota [°C] Jedná se o přibližné hodnoty mimo oblast. V důsledku zákonů termodynamiky existuje v aplikaci závislost na tlaku.

© Copyright 2024 OC Oerlikon Management AG

Back to top keyboard_arrow_up

keyboard_arrow_up