Choose your country / language

Odak noktası dokumasız kumaş kalitesi: Her uygulama için optimum üretim prosesi

Neumünster, 03 Eylül 2021 – „Your reliable partner in the nonwoven industry“ – sloganı progra-mımızdır: Oerlikon Nonwoven, İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen dünyanın önde gelen nonwoven ticaret fuarı INDEX'te piyasadaki en geniş portföylerden birini sunuyor. (19 – 22 Ekim 2021). Neumünster'li sistem üreticisinin odağında filtrasyon, hijyen ve medikal ile jeotekstil ve diğer teknik uygulamalar için pazar ve müşteri odaklı sistem çözümler bulunmaktadır. Fuar ziyaretçileri hem canlı olarak yerinde 2314 numaralı fuar standında hem de INDEX çevrim içi platformunda, kapsamlı ürün ve süreç bilgi birikimini inceleyebilirler.

Odak noktası dokumasız kumaş kalitesi: Her uygulama için optimum üretim prosesi
Odak noktası dokumasız kumaş kalitesi: Her uygulama için optimum üretim prosesi
Odak noktası dokumasız kumaş kalitesi: Her uygulama için optimum üretim prosesi

Başlık 1: Bir 2 kirişli Meltblown sistemi – Burada, maddelerin elektrostatik olarak yüklenmesi için entegre ecuTEC+ ile birlikte.
Başlık 2: Oerlikon Nonwoven OSR Spunmelt teknolojisi, rekabetçi bir çözüm.
Başlık 3: Geri dönüşümde kullanım için de idealdir - Oerlikon Nonwoven Airlaid teknolojisi.

Oerlikon Nonwoven Cenevre’de INDEX’e katılıyor

Filtreleme: Neumünster’den lider yetkinlikler
Filtrasyon, izolasyon ve sorpsiyon uygulamaları için benzersiz ve yüksek dayanımlı dokumasız kumaşlar, Oerlikon Nonwoven’in Meltblown teknolojisi sayesinde kolay ve verimli bir şekilde üretilir.

Filtre maddelerinin ve membranların üretimi için kullanılan polimerler, uygulama alanları kadar çok yönlüdür. Ürün yelpazesi klasik poliolefinlerden (PP, PE), PET, PLA, PBT ve PA’dan PPS ve TPU gibi özel plastiklere kadar uzanıyor. Tüm bu ve diğer ham maddeler Oerlikon Nonwoven Meltblown yöntemi ile güvenli bir şekilde işlenebilir.

Elektroşarj ünitesi ecuTEC+ ile filtre maddeleri elektrostatik olarak yüklenir. Böylece filtre verimi daha da artırılır. Aşırı esnekliği, onu şu anda pazarda temin edilebilen diğer konseptlerden ayırıyor. Kullanıcı, sayısız çeşit seçeneği arasından istediğini seçebilir ve böylece filtre uygulaması için ideal yükleme yoğunluğunu ayarlayabilir.

Kapsamlı spunbond portföyü - daima uygun çözüm
Oerlikon Nonwoven'ın sistemleri, teknik kumaşlar için düşük enerji tüketiminde yüksek üretim kapasiteleri ve verim vaat ediyor. Böylece, örneğin alan ağırlıkları azami 400 g/m2 kadar olan polyester veya polipropilenden jeotekstil ürünleri ve 9 dtex’ kadar filaman titresi verimli bir şekilde üretilir. Ayrıca Oerlikon Nonwoven, çatı membranları için kumaş taşıyıcıların (Underlayment) (PP- veya PET eğrilmiş dokusuz kumaş) ve bitüm yalıtım membranları için (iğnelenmiş PET eğrilmiş dokusuz kumaş) bitüm çatı kaplama malzemelerinin üretimi için de özel eğrilmiş kumaş yöntemleri sunar.

Bunun haricinde eğrilmiş dokumasız kumaş maddeler, filtrasyon uygulamalarında gittikçe daha fazla önem kazanır. Esnek bir dokumasız kumaş sayesinde çeşitli fonksiyonlar için müşteriye özel talepler gerçekleştirilebilir. Özellikle Oerlikon Nonwoven‘ın, çift bileşenli eğirme yöntemi alanında uzun yıllara dayanan deneyimi, tamamen yeni dokumasız kumaş yapılarının ve böylece bir malzemedeki çeşitli fonksiyonların yerine getirilmesini mümkün kılar. Biko eğirme yöntemi ile aynı anda farklı kombine elyaf kesitleri ve aynı zamanda bir veya farklı polimerlerden farklı elyaflar üretilebilir. Ürün yelpazesi klasik çekirdek kılıfından ve Side-by-Side (yan yana) Biko filamentlerden başlar, bölünebilir liflere ve karışık liflere kadar uzanır.

QSR: Hijyen ve medikal pazarı için çekici Spunmelt sistemleri
Hijyenik ve medikal dokunmamış kumaşların üretimi için, QSR (Quality Sized Right) teknolojisi, bu çeşitli spunbond ve meltblown kompozitleri (SSMMS, SMMS, SSS vb.) dünya çapında kabul görmüş standartlara göre üretmek için finansal açıdan cazip bir çözüm sunar. Oerlikon Nonwoven, yoğun iş birliği ve ortaklıklar, sıkı kalite güvence önlemleri ve ayrıca teknoloji ortaklarıyla yoğun bir alış veriş sayesinde bu sistemi tipini, üreticilerin daha yüksek hacim, yumuşaklık veya müşteriye özel kabartma desenleri gibi özel dokusuz kumaş özellikleri ile pazarlarında kendilerini farklılaştırmalarına olanak sağlayan benzersiz özelliklerle donatabilir.

Phantom teknolojisi ile birinci sınıf silme bezleri
Oerlikon Nonwoven, selülöz ve polimer liflerden farklı ıslak mendil üretimi için Phantom teknolojisi ile alternatif bir Coform teknolojisi sunuyor. Bu sırada Spunmelt ve Airlaid yöntemleri, ana malzemelerin özellikleri ideal olarak birleşecek şekilde kombine edilir. Malzeme karışımı %90’a kadar selüloz elyaflardan oluşabilir. Alternatif olarak pamuk ve sentetik elyaflar eklenebilir.

Phantom teknolojisi, şimdiye kadarki klasik Spunlace (su hüzmesi ile sıkıştırılmış taraklı dokumasız kumaş) gibi yöntemler ile karşılaştırıldığında ekolojik ve ayrıca performans ve maliyet avantajlarına sahiptir. Su huzmesi ile sıkıştırmadan vazgeçilmesi sayesinde, madde işlem ardından kurutulmaz. Yumuşaklık, mukavemet, kir ve sıvı alımı gibi ilgili ürün parametreleri optimum şekilde ayarlanabilir. Phantom teknolojisi hem esnek ve emici yapıların hem de yoğun bir şekilde tekstüre edilmiş malzemelerin üretimini mümkün kılar.

Sürdürülebilir dokumasız kumaşlar için Airlaid teknolojisi
Dokumasız kumaş üretiminde ham madde olarak selüloz (Pulp) veya selüloz elyafları, sürdürülebilirlik ve çevreye uygunluğu açısından rakipsizdir. Oerlikon Nonwoven’ın Airlaid prosesi bu ham maddenin birçok uygulama için yüksek kaliteli ürünlere dönüştürülmesi için ideal bir çözümdür. Günümüzde ekonomik açıdan cazip üretim hızı ve hat verimliliğine sahip yüksek kalitede hafif Airlaid dokumasız kumaş üretimi oldukça talep görmektedir. Oerlikon Nonwoven'ın patentli şekillendirme prosesi bu alanda, düşük alan ağırlığına sahip kumaşlarda da homojen elyaf yerleşimi ve yüksek denge için standartlar belirliyor. Ayrıca selülöz, kısa ve uzun istiflenmiş doğal ve sentetik lifler (20 mm’ye kadar) ve tozlar gibi birbirinden farklı ham maddelerin homojen olarak karışmasını ve ayrıca gerekli ürün özelliklerinin ayarlanması için çeşitli mekanik, termal ve kimyasal dokumasız kumaş sıkıştırma proseslerinin uygulanmasını ve kombinasyonunu mümkün kılar.

Ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin:

Claudia Henkel

Pazarlama, Kurumsal İletişimler ve Halkla İlişkiler
André Wissenberg

André Wissenberg

Pazarlama, Kurumsal İletişimler ve Halkla İlişkiler

Geri bildirimde bulunmak mı istiyorsunuz veya sorularınız mı var? Bizimle iletişime geçin!

keyboard_arrow_up