Choose your country / language

Şangay/Çin, Remscheid/Almanya, 11 Haziran 2020 - Manmade Fibers Segmenti, sekiz yıldan fazla bir süre sonra, milyonluk metropol Çin'in Şanghay kentinde Yutong Road Intercontinental Business Center'de (Uluslararası İş Merkezi) Hongqiao Uluslararası Havaalanı ve National Exhibition an Convention Center (NECC) (Ulusal Sergi ve Kongre Merkezi) yakınlarında yeni satış ve servis ofisi açtı.

"Müşterilerimize daha yakınız"
"Müşterilerimize daha yakınız"
"Müşterilerimize daha yakınız"

Başlık 1: Google Haritaları, Oerlikon Manmade Fibers Segmenti satış ofisinin Hongqiao’daki Uluslararası Havaalanına ne kadar yakın olduğunu göstermektedir.

Başlık 2+3: Oerlikon Manmade Fibers çalışanları şu anda bu binada çalışıyorlar (evindeler): The Place, Tower A, 100 Zunyi Road, Changning District, Şanghay Çin 200051.

 >> Resmi İndir

Oerlikon Manmade Fibers, Şanghay, Çin'de yeni satış ve servis ofisi açıyor

Resmi olarak, Çin'deki Manmade Fibers Segmenti şu anda aşağıdaki adreste faaliyet göstermektedir:

Oerlikon (Çin) Technology Co. , Ltd.
Şanghay Branch
RM1208-1210, Tower A, The Place,
100 Zunyi Road, Changning District
Şanghay Çin 200051

Yutong Road'dan Zunyi Road'daki yeni adrese geçiş için belirleyici faktörler, son yıllarda giderek daha da yoğun trafikle mücadele eden bir şehirde öncelikle lojistik yönlerdi. "Şimdi müşterilerimize daha da yakınız" diyor Oerlikon Çin Başkanı Wang Jun. Hongqiao Havaalanı ve ülke genelinde hızlı trenlerin bağlantıları ile doğrudan bağlantılı olan Hongqiao tren istasyonuna yakınlığı, satış ve servis personelinin daha iyi bir altyapısal bağlantıya sahip olmasını sağlamaktadır.

Bunun dışında, sahada yeniden düzenleme, Oerlikon grubu içindeki değişikliği de dikkate alır. "Son yıllarda Oerlikon Grubu'nda yapılan elden çıkarmalar şimdi Şanghay'da yeniden düzenlemeye yol açmıştır. Bugün, Oerlikon'un Çin'deki iş faaliyetleri sadece Manmade Fibers Segmenti ve Surface Solutions'a (yüzey çözümler), Additive Manufacturing (eklemeli üretim) dahil, odaklanmıştır. Her iki bölüm için de optimum müşteri hizmetleri için mümkün olan en iyi altyapıyı kurma zamanı gelmişti, "diye devam ediyor Wang Ju. Bununla birlikte, dijitalleşme çağında, Çin'de de artık satış ve servis çalışanları için evden çalışmak mümkün olacaktır. Bütün bunlar şimdi değişmiş, uyarlanmış ve bilhassa, maliyet açısından optimize edilmiş yeniden konumlandırmaya yol açmıştır.

Ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin:

André Wissenberg

André Wissenberg

Pazarlama, Kurumsal İletişimler ve Halkla İlişkiler

Geri bildirimde bulunmak mı istiyorsunuz veya sorularınız mı var? Bizimle iletişime geçin!

keyboard_arrow_up