Choose your country / language

Beyond Surfaces #3 - Intelligent Material Processing

Ako môžu komunikatívne materiály tvarovať priemysel a čo majú spoločné výroby lietadiel a aditívne výroby. Zoznámte sa s novým časopisom zákazníkov!

Beyond Surfaces #3 - Intelligent Material Processing

V tomto vydaní BEYOND SURFACES sme sa zamerali na "Inteligentné spracovanie materiálov". Nie je to len o tom, ako robíme inteligentné spracovanie materiálov realitou, ale chceme vám ponúknuť aj pohľad na to, akú by mohla mať budúcnosť táto vzrušujúca technológia.

Neustály dopyt po ľahších a silnejších materiáloch, potreba vyššej produktivity a energetickej účinnosti, zlepšenie environmentálnej udržateľnosti a zvládnutie vzácnych zdrojov sú len niektoré z kľúčových výziev, ktorým čelia naši zákazníci. My v spoločnosti Oerlikon pomáhame našim zákazníkom prekonať tieto prekážky, nájsť trvalo udržateľné riešenia a dosiahnuť lepšie výsledky. Ako to urobíme? Prečítajte si nové BEYOND SURFACES a zistite!

Prelistujte si časopis

Samoliečivé, komunikatívne a čoskoro ešte viac? Rozhovor s profesorom Jochenom Schneiderom z RWTH Aachen

Materiály sa stávajú stále rozumnejšími - a znovu definujú hranice technológie. Zároveň už transformujú priemysel, najmä oblasť materiálovej vedy. Profesor Jochen Schneider vyučuje a robí výskum na katedre chémie materiálov na univerzite RWTH v Aachene, jednej z najznámejších technických univerzít v Nemecku. Pre BEYOND SURFACES sa odvážne pozrel do budúcnosti.

Jednou veľkou výzvou má určite byť analýza dát a filtrovanie tých dát, ktoré sú určujúce pre výkon.

Profesor Schneider, Vy ste odborníkom na rozumné materiály. Co tento termín skutocne znamená?
Rozumné alebo "inteligentné" materiály predstavujú velmi širokú oblast, ktorá je úzko spätá s naozaj velkými otázkami súcasnosti - životného prostredia, energie, mobility a zdravia. Vo všeobecnosti ide o materiály, ktoré reagujú na zmenené podmienky bez potreby ludskej intervencie. Zaoberám sa konkrétne tzv. samo ohlasujúcimi materiálmi alebo materiálmi, ktoré komunikujú.

Komunikatívne materiály – mohli by ste nám to trochu objasnit?
Tu je dobrý príklad: Ked idete k lekárovi, on alebo ona zmerajú rôzne vitálne funkcie vášho tela - pulz, krvný tlak a tak dalej. Na základe týchto údajov lekár dokáže povedat, ako sa má vaše telo. Materiály so samo ohlasovaním pracujú podobným spôsobom. V budúcnosti budú materiály a dokonca aj celé stroje schopné "hlásit", ako sa majú.

Základom nášho výskumu sú tzv. samo ohlasujúce materiály. Jedným zo základných problémov v technických štruktúrach je  únava materiálu. Zoberte si ako príklad lietadlový motor: Komponenty v turbíne sú napadnuté pieskom a inými casticami vo vzduchu a casom sa vytvárajú trhliny na ich povrchoch. Ak sa do povrchového povlaku zavádza takzvané liecivé cinidlo, reaguje hned, ako sa otvorí trhlina, pretože to spôsobí, že liecivé cinidlo príde do kontaktu s kyslíkom. Prostredníctvom výslednej chemickej reakcie sa trhlina uzavrie a tým sa lieci.

V prípade, že tento “proces liecenia” spôsobí zmenu vlastnosti, ktorá môže byt meraná, potom je to už relatívne malý krok ku komunikatívnemu materiálu.

Ako potom tieto materiály komunikujú?
V roku 2003 sme dosiahli prvý prelom, ked sme dokázali syntetizovat materiál, ktorý sa stane magnetickým, ked sa chemicky zmení. Magnetizácia alebo sila magnetického signálu nám potom poskytne správu o jej životných funkciách, ak si to želáte. Cím dalej "liecebný proces" pokrocil, tým je menej magnetický (za predpokladu, že liecivé produkty neprispievajú k magnetickému signálu). Tento princíp je podobný už zastaranému kazetovému rekordéru, ktorý konvertuje magnetické informácie na kazetových kazetách na hudbu.

Co to znamená pre priemysel?
Samoliecivé a komunikatívne materiály predstavujú posun paradigmy pre oblast strojového dizajnu. Ak sa materiály dokážu liecit a materiály a celé stroje dokážu ohlásit svoj stav, inžinieri sa dokážu svojimi návrhmi priblížit k limitom. Rezervy, ktoré sú dnes nevyhnutné, by sa potom tažko alebo už vôbec nemuseli zohladnovat vo výpoctoch. Konkrétne to znamená, že komponenty a stroje sa stanú lahšími a v dôsledku toho by napríklad automobil alebo lietadlo potrebovali hýbat menším množstvom hmoty, co následne povedie k významným úsporám, napríklad u paliva.

Rozmýšlam však aj o iných možnostiach, ktoré vznikajú, ked môžu pocítace alebo zariadenia aktívne komunikovat. Napríklad vrtacka by mohla vydat správu pred uplynutím jej životnosti - najlepšie priamo povlakovacej spolocnosti a nielen používatelovi. Alebo veterná turbína by mala ohlásit na mobilný telefón technika, ked potrebuje opravu; technici by potom museli konat len vtedy, ked to skutocne potrebujú a u relatívne exponovaného miesta práce sú tu výhody samozrejmé.

Komunikatívne materiály tiež znamenajú, že by sa vynechali bežné intervaly údržby - ludia by zasiahli len vtedy, ked sa to skutocne stalo nevyhnutným.

Dotkne sa táto budúcnost aj profesionálneho profilu vedcov v oblasti materiálov?
A ako! Už dnes hovoríme o "odvetví 4.0", v ktorom je všetko napojené na siet a všetky casti komunikujú navzájom. Zhromažduje sa obrovské množstvo údajov a v budúcnosti bude priemysel vdaka týmto údajom fungovat s ovela vyššou presnostou ako dnes. Všetko bude fungovat podla plánu a efektívnost zdrojov bude maximalizovaná. To prináša pre tento priemysel obrovský potenciál. Ale aj dnes si už môžeme uvedomit, že vygenerované množstvo údajov nie je vždy optimálne použité. To znamená, že nestací len zhromaždovat údaje, ale príslušné údaje musia byt tiež kriticky preskúmané, aby sa procesy a materiály mohli optimalizovat. Spájanie vedy o materiáloch a údajov vrátane údajov o materiáloch, výrobe a výkonnosti povedie k vzniku nového povolania, nového profilu pre vedcov v oblasti materiálov. Už nebude dostatocné poznat materiál - simulácia a analýza dát budú coraz dôležitejšie. Velkou výzvou je urcite analýza dát a filtrovanie tých dát, ktoré sú urcujúce pre výkonnost.

Hmmm, to znie trochu sucho ...
(Smiech) Áno, dobre, musím priznat: V posledných niekolkých desatrociach sa veda o materiáloch stala coraz viac orientovanou na výpocet. Je to nárocné a casto  nelahké pre efektívne komunikovanie. Napriek tomu nemáme problémy s náborom novej generácie. Iba tento rok sa takmer 250 nových študentov v Aachene zapísalo do študijného programu v oblasti materiálovej technológie. Naši doktorandi majú niekedy  zmluvy uzatvorené so spolocnostami ešte pred absolvovaním štúdia.

Univerzity v nemecky hovoriacich regiónoch praktizujú jednotu výskumu a výucby. Je to výhoda neocenitelnej hodnoty, ked to vedie k zotrvávaniu na špicke nového vývoja a potrieb priemyslu. V Aachene sú urcení ucitelia, ktorí pracujú s novými témami, a tak ich odovzdávajú študentom, cím dokoncujú cyklus. To isté platí pre tému inteligentných materiálov.

A co vidíte prichádzat do budúcnosti materiálových vied, povedzme v roku 2040?
Samozrejme, nie som schopný vidiet do budúcnosti, ale existuje téma, ktorú považujem za mimoriadne vzrušujúcu, ale aj tažko predvídatelnú. A predsa je tu nieco, cím sa všetci budeme zaoberat: širokou témou materiálov v spojení s so zdravím a medicínou.

Nedávno som bol prítomný na skúške, v ktorej doktorandský kandidát predložil argumenty týkajúce sa výroby ludských orgánov pomocou 3D tlace. Ak posuniete túto myšlienku trochu dalej, coskoro prídete do bodu, ked ludia budú môct vytlacit svoje vlastné "náhradné diely" - tu oblicky, tam oko - a mohli by sa stat 150-rocnými alebo aj staršími.  Potom by to už nebolo velmi daleko od kyborga.

Samozrejme je to ešte dlhá cesta do budúcnosti. Avšak aj teraz už vedci v oblasti materiálov pracujú na povrchových riešeniach implantátov urcených na vloženie do ludského mozgu. Tam majú merat mozgové vlny, pomocou ktorých môže byt ovládaný robot - alebo pomocou ktorých môžu kvadriplegici, ktorí nie sú schopní pohybovat rukami a nohami, ovládat svoj vlastný invalidný vozík. Ako "kybernetická technika" ovplyvní vývoj ludskej rasy, ešte nie je možné predvídat.

Ako som spomenul, ide o budúce scenáre, ktorých sa urcite všetci nedožijeme. Ale dotýkajú sa otázok, ktorými sa musí veda o materiáloch zacat zaoberat už dnes - vrátane ich morálnych dôsledkov.

Profesor Schneider, dakujeme Vám za tento rozhovor!

Prof. Dr. Jochen Schneider

Prof. Dr. Jochen Schneider

Jochen M. Schneider, narodený v roku 1969, študoval materiálové inžinierstvo v Nemecku, Spojenom královstve a USA a získal titul PhD v roku 1998. Do roku 2002 pôsobil ako hostujúci vedec v Národnom laboratóriu Lawrence Berkeley v Berkeley v Kalifornii (USA) a ako docent a asistent na Linköpingskej univerzite vo Švédsku. V roku 2002 bol menovaný profesorom a predsedom chémie materiálov na univerzite RWTH Aachen. Jeho výskum sa zameriava na kvantovo-mechanicky vedený dizajn materiálov. Cenu Sofie Kovalevskej získal v roku 2001 z rúk prezidenta Nadácie Alexandra von Humboldt za vynikajúci výskum materiálov. Schneider bol v roku 2013 vymenovaný za odborného asistenta spolocnosti American Vacuum Society (AVS) a od roku 2015 bol odborným asistentom Inštitútu Maxa Plancka v Düsseldorfe pre výskum železa, kde vedie pracovnú skupinu zaoberajúcu sa samo ohlasujúcimi materiálmi. Profesor Schneider je tiež hovorcom špeciálnej výskumnej oblasti / Transregio 87: "Pulzné vysokovýkonné plazmy pre syntézu nanoštrukturovaných funkcných vrstiev."

Viac informácií: Chémia materiálov na univerzite RWTH Aachen askupina odborných asistentov v Inštitúte Maxa Plancka: "Samo ohlasujúce" materiály:

http://www.mch.rwth-aachen.de

Kontaktujte nás

Petra Ammann

Petra Ammann

Head of Communications Oerlikon Balzers

© Copyright 2024 OC Oerlikon Management AG

Back to top keyboard_arrow_up

keyboard_arrow_up