Choose your country / language

Üretilen ipliklerin kalitesini aynı zamanda örneğin galet ceketler gibi iplikle temas eden tüm bileşenlerin yüzeyleri belirlemektedir. Burada Oerlikon Barmag, özel onarım kaplamaları ve hatta daha önemlisi bunların nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgi birimi ile destek sağlamaktadır.

Prosese bağlı olarak iplikler ayrıca doğru şekilde tanımlanmış galet ve ayırma silindiri sıcaklıkları ve çalışma hızları ile kendi özelliklerini kazanır. Dahası bu, filamentlerin hasar görmemesi için tanımlanmış, iplik dostu bir yüzey gerektirir. Bunun için yeni satılan tüm makinelerdeki bileşenler, standart olarak bir plazma krom oksit kaplamayla birlikte gelir. Ama diğer kaplamalar da mevcuttur. Oerlikon Barmag, Müşteri Desteği Hizmeti Müdürü Marcus Köhler, “Plazma püskürtme durumunda buradaki amaç, tanımlanmış girinti ve destek yüzeyi düzenine sahip bir portakal kabuğu yüzeyi oluşturmaktır. Başka bağlamlarda olumsuz gibi görünebilecek şeyler burada iplik kalitesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir” diye açıklıyor.

Galet veya oluklu silindir gövdeleri onarım kaplamasından faydalanabilir.

Bu tür kaplamaların yüzeyleri tam olarak ilgili proseslere ve ürünlere göre üretilebilmesine rağmen bununla birlikte söz konusu polimerlere, spin proseslerine ve proses hızlarına bağlı olarak er ya da geç bozulacaktır. Ve aşındırıcı alkali temizlik maddeleri zaman içinde kaplamayı yumuşatabilir. Bu nedenle sonuç, en kötü durumda pullanmaya neden olabilecek yüzey altı yoğun korozyon meydana gelebilir.

Bu tür durumlarda Oerlikon Barmag, şu ana kadar 30 yıldan daha uzun bir süredir yüzey uzmanı Oerlikon Metco ile üzerinde iş birliği yaptığı onarım kaplamaları sunmaktadır. Bu iştirak tüm dünyada ana Oerlikon Barmag pazarlarında varlık göstermektedir. Marcus Köhler, “Birlikte gerekli tüm toleranslarla birlikte orijinal yüzeyleri yeniliyoruz. Müşterinin talebine ve pazar gereksinimlerine bağlı olarak örneğin sert plazma kaplamalar gibi farklı kaliteler veya yüzeyler de ekleyebiliriz” diye belirtiyor.

Hangi kaplama çözümü seçilirse seçilsin – bunun zamanında uygulanması önemlidir, çünkü aksi takdirde zarar görecek olan sadece iplik kalitesi değildir. Kusurlu yüzeyler daha yüksek iplik kopma oranları ve bir ton mamul ürün başına daha fazla atıkla sonuçlanır. Ve aşınma genellikle yavaş, aşamalı bir süreç olduğundan üretim kalitesinde dalgalanma veya yavaş bozunumun nedenleri genellikle belirlenemez.

Oerlikon Barmag Servis işte bu noktada belirleyici ve paha biçilmez mesleki bilgi sağlamaktadır. Marcus Köhler, “Uzmanlarımız, aşınmayı değerlendirmek için gerekli deneyime ve özellikli ölçüm cihazlarına sahiptir. Her galetin hangi pürüz derinliğinde hangi yüzey profilini gerektirdiğini bilirler” diye açıklıyor. Burada pek çok hata kaynağı olabileceği açıklık kazanıyor. Bu nedenle iplik, üretim prosesindeki konumuna bağlı olarak farklı yüzeyler gerektirir. Tam olarak ilgili konumda değilse bu, örneğin farklı çaplar veya yetersiz olarak dengelenmiş ceketler ve üniteler ile iplik kalitesini de olumsuz etkileyecektir.

Oerlikon Barmag, yalnızca şirketin kendi kimyasal galet temizleyicisi kullanılmasına rağmen onarım kaplamalı yüzeyler için kullanım ömrü garantisi sağlayabilmektedir. Bu hizmet, bileşenlerin hizalanmasını ve kalibrasyonunu da kapsamaktadır. Ve müşteriler arasında özellikle popüler olan bir şey daha: bugüne kadar Oerlikon Barmag, hiçbir müşteri şikayeti almadan yaklaşık 4.000 onarım kaplamalı galete sahiptir.

Geri bildirimde bulunmak mı istiyorsunuz veya sorularınız mı var? Bizimle iletişime geçin!

keyboard_arrow_up