Choose your country / language

Meltblown ve spunbond teknolojilerini kullanarak koronavirüsle mücadele

Neumünster, 19 Kasım 2020 – Koronavirüs salgını patlak verdiğinden bu yana, dünya çapındaki koruyucu maskeler ve giysilere olan talep, Oerlikon Nonwoven'da yüksek çift haneli milyonlarca Euro'luk rekor sayıda yeni siparişle sonuçlandı. Neumünster'in meltblown teknolojisi, pazar tarafından plastik elyaflardan yapılan yüksek oranda ayrıştırma özellikli filtre maddesi üretmek için teknik olarak en verimli yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Meltblown ve spunbond teknolojilerini kullanarak koronavirüsle mücadele
Meltblown ve spunbond teknolojilerini kullanarak koronavirüsle mücadele
Meltblown ve spunbond teknolojilerini kullanarak koronavirüsle mücadele

Başlık: FFP1 ile FFP3 koruma sınıfına sahip solunum maskelerinde kullanılan dokunmamış kumaş belirleyici bir rol oynamaktadır.
Başlık: Oerlikon Nonwoven meltblown teknoloji.
Başlık: Oerlikon Nonwoven spunbond teknoloji.
>> Picture download

Koruyucu donanımlar, yüksek kaliteli dokunmamış ürünler gerektirir 

Koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana koruyucu maskeler ve diğer tıbbi koruyucu donanımlara olan talebin artması ve buna bağlı olarak üretim kapasitelerinin küresel çapta çoğalması, bunların üretimi için dokunmamış kumaşlara olan talebin de artmasına neden oldu. Başlangıçta bu, meltblown filtreli dokunmamış kumaşların temininde tıkanıklıklara neden oldu. Bunun temel sebebi, şimdiye kadar Çin dışında çok az tıbbi filtreli dokunmamış kumaş üreticisi olmasıydı. Bu arada, spunbond sistemlere olan talep de artıyor. Oerlikon Nonwoven Satış ve Pazarlama Başkanı olan ve şirketteki pozitif durum hakkında konuşan Dr. Ingo Mählmann, durumu şöyle açıklıyor; "Grubumuzun yapısı nedeniyle, üretim kapasitemizi hızla yeniden tahsis etme ve boşaltma şansına sahibiz. Bu, sadece meltblown sistemleri değil, aynı zamanda spunbond ekipmanını da oldukça hızlı bir şekilde teslim edebileceğimiz anlamına geliyor.” 

Bugüne kadar Avrupa'da mevcut olan solunum maskeleri kapasiteleri ağırlıklı olarak Oerlikon Nonwoven sistemlerinde üretilmekteydi. Dr. Mählmann'in bu konu hakkındaki yorumu şu şekilde; “Yapay elyaf ve dokunmamış kumaş çözümlerinin üretimine yönelik makinelerimiz ve sistemlerimiz dünya çapında olağanüstü bir üne sahip. Her geçen gün farklı ülkelerden daha fazla üretici ithalata olan bağımlılıktan kurtulmaya çalışıyor.” Oerlikon Nonwoven meltblown sistemleri Almanya, Çin, Türkiye, Birleşik Krallık, Güney Kore, İtalya, Fransa, Kuzey Amerika ve 2021 yılına kadar ilk defa Avustralya'ya teslim ediliyor. 

Kalite ve verimlilik talebi 
Uygulamanın amacına bağlı olarak, tıbbi KKD (kişisel koruyucu donanım) nefes alabilir ve giyilmesi rahat olmalı, tıbbi personeli virüslere, bakterilere ve diğer zararlı maddelere karşı korumalı ve sıvılara karşı bir bariyer oluşturmalıdır. Bu nedenlerden dolayı, genellikle ya saf spunbond ya da spunbond-meltblown kombinasyonlarından yapılırlar. Burada, meltblown dokunmamış kumaş çekirdek; bariyer veya filtre görevini üstlenirken, spunbond, yırtılmaya dirençli, aşınmaz, emici, özellikle aleve dayanıklı ve yine de cilt üzerinde son derece yumuşak bir his verirken şeklini korumak zorundadır.

Oerlikon Nonwoven, hem meltblown hem de spunbond sistemleri sunabilen birkaç Avrupalı sistem üreticisinden biridir. Sistemler, sahip oldukları etkinlik ve üretkenlik kombinasyonları ile ikna edicidir ve aynı zamanda yüksek verimlidir. Homojen dokunmamış kumaş oluşumu, yüksek kaliteli nihai ürünler elde etmeyi garanti eder. “Müşterilerimize, onların gereksinimlerine göre açıkça uyarlanmış sistemler sunuyoruz. Onlara ekstrüzyon sürecinden dokunmamış kumaş rulo ürünlerine kadar tek bir kaynaktan eksiksiz bir paket sunuyoruz” diyor Dr. Mählmann. 

Tüm maskeler eşit yaratılmamıştır - EcuTEC+ sayesinde 
Koronavirüs gibi enfeksiyonlara karşı mutlak koruma, sadece doğru kalite ile sağlanabilir. Bir yandan bu, maskelerin nasıl üretildiğiyle ilgilidir. Öte yandan ise, her şeyden önce, çoğu zaman olduğu gibi, içinde ne olduğu ile ilgilidir. Çünkü FFP1 ile FFP3 koruma sınıfına sahip solunum maskelerinde kullanılan dokunmamış kumaş belirleyici bir rol oynamaktadır. 

Dokunmamış kumaşlar, solunum zorluğunu daha fazla artırmadan filtre performansını daha da yukarıya taşımak için elektrostatik olarak yüklenebilir. Burada, Oerlikon Nonwoven'ın patentli ecuTEC+ elektroyükleme ünitesi, aşırı esnekliği ile üstünlüğünü göstermektedir. Dokunmamış kumaş üreticileri, çeşitli varyasyon seçenekleri arasından özgürce seçim yapabilir ve özel uygulamaları için en uygun yükleme yöntemini ve yoğunluğunu ayarlayabilirler. Bu sayede, en küçük parçacıklar bile nispeten açık gözenekli bir dokunmamış malzeme ile hâlâ çekilebilir ve güvenilir şekilde ayrıştırılabilir. Bununla birlikte, elyafların nispeten gevşek oluşu sayesinde, maske kullanıcıları kolayca nefes alıp verebilirler. Bu nedenle, şu anda maskeli dokunmamış kumaşların üretimine yönelik tüm meltblown sistemlerinin ecuTEC+ ünitesi ile donatılmış olması şaşırtıcı değildir.
 

Ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin:

Claudia Henkel

Pazarlama, Kurumsal İletişimler ve Halkla İlişkiler
André Wissenberg

André Wissenberg

Pazarlama, Kurumsal İletişimler ve Halkla İlişkiler

Geri bildirimde bulunmak mı istiyorsunuz veya sorularınız mı var? Bizimle iletişime geçin!

keyboard_arrow_up