Choose your country / language

Remscheid, 24 Eylül 2020 - çöp yığınları, plastikle kirlenmiş denizler, CO2 ayak izi - Sürdürülebilir bir yaşam tarzının gerekliliği kaçınılmazdır. Tekstil sektöründe geri dönüşüm çözümlerinin öneminin gittikçe artması da oldukça mantıklıdır. Dornbirn’de gerçekleşen ilk sanal Global Fiber Kongresi’nde özellikle bu konuya ayrılmış bir oturum yer almıştır. Oerlikon Manmade Fibers Ürün Yönetimi Lideri Markus Reichwein yaklaşık 400 katılımcının önünde pazardaki mevcut çözümler hakkında bir sunum yapmıştır.

Geri dönüşüm yeniden odak konusu oluyor
Geri dönüşüm yeniden odak konusu oluyor

Başlık: Eskiden yeni elde edin: VacuFil çözümü sayesinde, Oerlikon Barmag Filaman sistemlerinde şişe ve tekstil atıklarından yüksek değerli iplikler eğrilebilir.  >> Resmi İndir

Sürdürülebilir Tekstil Sektörü

Oerlikon Grup’un Manmade Fibers segmenti, geri dönüştürülecek maddelerin eriyik hale getirilmesinden  tekstüre bobinlerin elde edilmesine kadar   tüm mekanik geri dönüşüm zincirini sunan tek üreticidir. Bunun için şirket, şişeden tekstile süreçlerinin yanı sıra tekstil atıklarının cips haline dönüştürülmesinde uzman olan iştiraki Barmag Brückner Engineering’in (BBE) VacuFil çözümüne başvurmaktadır. Bu tekstil üreten işletmelerin sıfır atık felsefesiyle çalışmasına imkan vermektedir.

VacuFil geri dönüştürülmüş kaliteli iplikler için stabil bir süreç sağlıyor
Stabil ve verimli bir eğirme işlemi ve yüksek iplik kalitesi için safsızlıkların güvenli şekilde giderilmesi gereklidir. Aynı zamanda dalgalanmaları en az seviyede olan stabil işletme koşulları da kilit önem taşır. Bu açıdan en büyük zorluk, ekstrüzyon işlemi bu dalgalanmaları pek dengeleyemediği için, beslenen bottle flakes’in farklı kalitelere sahip olmasıdır. Burada VacuFil konsepti karışık silolarla mücadele eder. Bu şekilde polimerlerin viskozitesindeki farklar, yüksek iplik ve doku kalitesi garanti edilecek şekilde açıkça azalır.

VacuFil konseptine, geri dönüştürülmüş eriyikten yüksek değerli filaman ipliğinin üretilmesini sağlayan Oerlikon Barmag POY sistemi entegredir. Tekstürizasyon çözümleri olarak, Oerlikon Barmag geçen yıl ITMA Barselona’da tanıtılan eAFK Evo’nun en yeni nesli de dahil olmak üzere, otomatik eAFK serisinin en modern sistemlerini sunar. Manüel tekstürizasyona devam etmek isteyen iplik üreticileri eAFK serisine güvenebilir.

VarioFil R+ ile küçük parti üreticileri de entegre geri dönüşüm maddesi hazırlığı bulunan kompakt bir sisteme sahip olurlar. Sistem, bottle flake materyalleri için, eğirme boyama ve geliştirilmiş 2 kademeli eriyik filtreleme için en yeni dozlama ve karıştırma teknolojisi olan özel bir ekstrüzyon sistemi de sunar. Dört eğirme pozisyonu da Oerlikon Barmag 10 uçlu WINGS POY sarıcı ile donatılmıştır.

Mekanik geri dönüşümün zaten oldukça olgunlaşmış olması halinde, karışık dokular için kimyasal geri dönüşüm tekstil sektörü için büyük zorluklar yaratır. Oerlikon Grup’un Manmade Fibers segmenti, bu dokulardan yeni tekstil maddeleri kazanabilmeye yönelik çözüm ve konseptler üzerinde çalışmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin:

Susanne Beyer

Kurumsal İletişimler
André Wissenberg

André Wissenberg

Pazarlama, Kurumsal İletişimler ve Halkla İlişkiler

Geri bildirimde bulunmak mı istiyorsunuz veya sorularınız mı var? Bizimle iletişime geçin!

keyboard_arrow_up