Choose your country / language

Oerlikon polimer işleme piyasasındaki genişleme stratejisini hızlandırmak amacıyla, yüksek hassasiyetli polimer akış kontrol ekipmanında küresel bir lider olan INglass’ı satın almak için sözleşme imzaladı

Pfaeffikon, Schwyz, İsviçre – 23 Nisan 2021 – Önde gelen yüzey mühendisliği, polimer işleme sağlayıcısı ve katmanlı imalat sağlayıcısı olan Oerlikon, bugün İtalya merkezli INglass S.p.A. ve onun piyasa lideri HRSflow işletmesi altında faaliyet gösteren yenilikçi sıcak yolluk sistemleri teknolojisini satın almak için bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

  • Piyasa lideri HRSflow Bölümüyle INglass, sıcak yolluk sisteminde uzmanlık sahibi
  • Bu teknoloji, Oerlikon’un mevcut polimer akış kontrolü kapasitesini yüksek düzeyde tamamlayıcı nitelikte ve Oerlikon’un piyasaya olan erişimini artıracak
  • Satın alım, Oerlikon’un hızla büyüyen polimer işleme çözüm piyasasına doğru genişlemesi için sahip olduğu yapay elyaf işini çeşitlendirme stratejisini hızlandıracak
  • Oerlikon “Yapay Elyaf” Bölümünün adını “Polimer İşleme Çözümleri” olarak değiştiriyor
  • Satın alımın 2021’in ikinci çeyreğine kadar tamamlanması bekleniyor

Yeni bir büyüme platformunun oluşumu

Bu stratejik satın alım, Oerlikon’un mevcut yapay elyaf işinin daha büyük olan polimer işleme piyasasına doğru genişlemesi konusunda atılan büyük bir adım oldu. Satın alım, firmanın temel yüksek hassasiyetli polimer akış kontrolü kapasitesini, ürünlerini ve hizmetlerini çeşitlendirmek ve güçlendirmek için mevcut organik girişimleri hızlandıracak ve geliştirecektir. Olağan düzenleyici makam onaylarına bağlı olan bu satın alım işleminin 2021’in ikinci çeyreğine kadar tamamlanması beklenmektedir.

Oerlikon’un genişlemesinin hızla büyüyen daha büyük bir piyasaya yansıtılabilmesi için; Yapay Elyaf Bölümü, Polimer İşleme Çözümleri Bölümü olarak yeniden adlandırılacaktır. Bu bölümün iki iş birimi olacaktır: Akış Kontrol Çözümleri ve Yapay Elyaf Çözümleri. Akış Kontrol Çözümleri iş birimi, Oerlikon Barmag’ın mevcut dişli ölçüm pompaları iş kolunun uzmanlığıyla INglass’ın HRSflow faaliyetlerini birleştirecektir. Yapay Elyaf Çözümleri iş birimi ise büyüyen mevcut kimyasal elyaf makineleri ve tesis mühendisliği işlerine odaklanmaya devam ederek polyester, polipropilen ve poliamit üretimleri için tesis çözümleri sunacaktır.

Oerlikon Group CEO’su Dr. Roland Fischer şunları söyledi: “Yeni Polimer İşleme Çözümleri Bölümümüz ve INglass S.p.A ile onun HRSflow işletmesinin satın alımı Oerlikon Group’un büyüme stratejisinin çok önemli bileşenleridir. Tüm işletmelerimizde sürdürülebilir organik ve inorganik büyüme sağlayabilmek için çabalarımızı artırıyoruz. Satın alım özellikle otomotiv gibi belirli nihai piyasalardaki Oerlikon bölümleri arasında yeni sinerji fırsatları sunuyor. INglass ve HRSflow faaliyetleriyle, aslında onların kanıtlanmış teknoloji ve hizmet başarılarıyla birlikte piyasalardaki lider tedarikçileri de satın almış bulunuyoruz.”

INglass S.p.A CEO’su Antonio Bortuzzo ise şunları söyledi: “Oerlikon Group bünyesinde sıcak yolluk sistemleri teknolojimizin potansiyelinden daha fazla yararlanabileceğimize ve Oerlikon Barmag dişli ölçüm pompalarının kapasitesi ve eriyik dağıtım mühendisliği yetkinliği ile birleştirildiğinde, bunun işimizi global olarak büyüyen bir piyasada birden çok uygulama için lider hassas akış kontrol uzmanlarından biri olarak konumlandıracağına inanıyoruz.

Yeni iş birimi harika bir büyüme potansiyeli sunuyor
Oerlikan Barmag yetkinlik markası, hâlihazırda tekstil piyasası ve diğer piyasalar için çok çeşitli bir dişli ölçüm pompaları dâhil yüksek hassasiyetli akış kontrol bileşenleri sunmaktadır. Bu yüksek düzeyde verimli pompalar kimyasal, boya, polimer işleme ve otomotiv sektörleri için silikon döküm, dinamik karıştırma ve yağ püskürtmede kullanılmaktadır. Son yıllarda büyümekte olan çift haneli milyon İşviçre frangı değerindeki iş, Akış Kontrol Çözümleri adındaki yeni iş birimi altında INglass’ın HRSflow sıcak yolluk teknolojileriyle birleşecektir. HRSflow’un otomotiv sektörü ve dışında birçok orijinal malzeme üreticisine olan mükemmel piyasa erişimi kayda değer büyüme fırsatları getirmektedir.

INglass otomotiv sektöründe ve diğer sektörlere genişleme konusunda lider
INglass S.p.A. 1987’deki kuruluş tarihinden itibaren faaliyetlerini uluslararası alanda başarıyla yürüten bir şirkettir. Ürün portföyünde sıcak yollukların yanı sıra polimer işleme ürünlerinin ileri düzeyde geliştirilmesi için mühendislik ve danışmanlık hizmetleri bulunur. INglass’ın HRSflow sıcak yolluk sistemleri; otomotiv, tüketim ürünleri ve ev aletlerinden paketleme, atık yönetimi, inşaat ve nakliyeye kadar birçok sektörde kullanılmaktadır.

INglass’in merkezi İtalya’da Venedik yakınlarındaki San Polo di Piave’de bulunmaktadır. INglass’in 2020 gelirleri yaklaşık 135 milyon İsviçre frangı olmakla birlikte satın alımın Oerlikon marjlarında ve nakit akışlarında çabuk bir artış sağlaması beklenmektedir. INglass’ın İtalya, Çin ve ABD’deki üretim tesisleri dâhil olmak üzere dünya çapında 1.000 çalışanı ve 55 tesisi bulunmaktadır. Bu tesisler arasında INglass’ın İtalya’da Venedik yakınlarındaki San Polo di Piave yer alan yakın zamanda yenilenmiş genel merkezi ve üretim tesisi bulunmaktadır. Otomatik üretimli ve modernleştirilmiş tesislere olan yatırım şirketin sürdürülebilirliğe ve çevreye olan adanmışlığının altını çizmektedir. Diğer iki modern üretim tesisi ise Çin’in Hangzhou bölgesindeki Zhejiang’da ve ABD’deki Michigan (Grand Rapids) eyaletindedir.

Oerlikon Barmag’ın Almanya’daki Remscheid kentinde bulunan ve yaklaşık 200 çalışanı olan dişli ölçüm pompaları işletmesiyle entegrasyonun ardından, yeni Akış Kontrol Çözümleri iş biriminin yaklaşık 1.300 çalışana sahip.

Polimer İşleme Çözümleri Bölümü CEO'su ve Oerlikon Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Georg Stausberg, "Yeni Akış Kontrol Çözümleri iş birimimizde büyük bir büyüme potansiyeli görüyoruz" dedi ve şöyle ekledi: “İşletmeler iki temel büyüme ayağını oluşturmakla birlikte küresel piyasa gelişiminde, modern ve dijitalleşmiş üretimde ve müşteri hizmetlerinde birbirinden yararlanıyor. Polimer işleme alanındaki mevcut teknik bilgilerin birleştirilmesiyle AR-GE’de bir sinerji potansiyeli görüyoruz. Sıcak yolluk sistemleri ve dişli ölçüm pompaları arasındaki yeni teknolojik çözümler akla yatkındır. Aynı zamanda Oerlikon Yüzey Çözümleri Bölümüyle, otomotiv sektörü için özellikle mobilite uygulamaları ve işlevsel polimer bileşen çözümleri konusunda iş birliği içerisinde olmayı bekliyoruz. Sonuç olarak, polimer işleme ve yüksek hassasiyetli akış kontrolü bileşenleri alanında müşterilerimize yenilikçi ve cazip çözümler sunuyor olacağız.”

Bölümün ürün portföyünün çeşitlendirilmesi için bir sonraki adımlar hâlihazırda devam ediyor
Bölümlerin tesis mühendisliği ve süreç teknik bilgisini yüksek hassasiyetli akış kontrol bileşenleri ve teknolojilerindeki uzmanlıkla birleştirmek, neredeyse tüm uygulamalarda ürün kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve bu da daha fazla organik ve inorganik büyüme için bir platform açacaktır. Georg Stausberg şunları söyledi: “Piyasalardaki büyük eğilimleri yakından gözlemliyor ve buna uygun yeni iş modelleri geliştiriyoruz. Sürdürülebilirlik alanında; döngüsel ekonomi, mekanik ve kimyasal geri dönüşüm çözümleri kullanılarak ürünlerin geri dönüştürülmesinin ele alınması ve bunun yanı sıra daha çevre dostu ve biyoçözünür malzemelerin kullanılmasıyla bir çığır açmanın eşiğindeyiz. Bu büyüyen alanlarda aktif olarak kendimizi göstermeye hazırız.

Georg Stausberg ekledi: “Polimer İşleme Çözümleri Bölümünü yeniden düzenlerken Oerlikon, işi verimli bir şekilde yönetebilmek için başarılı yalın bir kurumsal yapı tarifi uygulamaya devam edecek. Bu; herkesin müşteri değeri yaratmak için yenilikçi bir şekilde katkıda bulunabileceği çeşitli ve çok kültürlü bir organizasyonda açık süreçler, kısa karar verme yolları ve yetkin ekipler anlamına gelir."

Oerlikon Hakkında
Oerlikon (SIX: OERL) yüzey mühendisliği, polimer işleme ve katman imalatçılığının küresel çapta yenilikçi bir güç merkezidir. Oerlikon; çözümleri ve kapsayıcı hizmetleri, ileri düzey malzemeleriyle birlikte, müşterilerinin ürünlerini ve üretim süreçlerinin kilit sektörlerdeki performansı, işlevi, tasarımı ve sürdürülebilirliğini geliştirir ve en üst düzeye çıkarır. Onyıllardır teknoloji öncülüğü yapan şirkette geliştirilen ve yapılan her şey müşterilerini destekleme ve daha sürdürülebilir bir dünya teşvik etme tutkusuyla yapılır. Merkezi İsviçre’nin Pfaeffikon bölgesinde bulunan Group, faaliyetlerini iki bölüm hâlinde sürdürmektedir: Yüzey Çözümleri ve Polimer İşleme Çözümleri. 37 ülkede 179 konumda 10.600'den fazla çalışanı olan firma küresel bir ize sahiptir ve 2020'de 2,3 milyar İsviçre frangı satış gerçekleştirmiştir.

Oerlikon Polimer İşleme Çözümleri Bölümü
Oerlikon Barmag, Oerlikon Neumag ve Oerlikon Nonwoven markalarıyla; Oerlikon Polimer İşleme Bölümü yapay elyaf tesis mühendisliği ve akış kontrol ekipmanı çözümlerine odaklanmaktadır. Oerlikon; dokunmamış ürünlerin üretimi için yapay elyaf eğirme sistemleri, tekstüre makineleri, BCF sistemi ve kesik elyaf sistemleri ve çözümleri konusunda lider tedarikçilerden biridir ve bir hizmet sağlayıcısı olarak tüm tekstil katma değer zinciri için mühendislik çözümleri sunar. Ayrıca Oerlikon; şu anda tekstil ve otomotiv, kimya ve boya piyasaları dâhil olmak üzere diğer sektörler için geniş bir dişli ölçüm pompası yelpazesi sunan yüksek hassasiyetli akış kontrol bileşenleri işinin sahibidir.

Gelecek odaklı bir şirket olarak, Oerlikon Group’un bu bölümündeki araştırma ve geliştirme enerji verimliliği ve sürdürülebilir teknolojiler (e-save) ile sürdürülmektedir. Polikondansasyon ve ekstrüzyon sistemleri yelpazesi, ayrıcabunların temel bileşenleri ile şirket, monomerden tekstüre ipliğe ve diğer yenilikçi polimer işleme malzeme ve uygulamalarına kadar tüm üretim sürecine hitap etmektedir. Ürün portföyü, otomasyon ve Industrie 4.0 çözümleri ile tamamlanmıştır.

Oerlikon Barmag'ın ürün portföyünün ana pazarları Asya'da, özellikle Çin, Hindistan ve Türkiye'dedir. Oerlikon Neumag ve Oerlikon Nonwoven’ın ana pazarları ise ABD, Asya, Türkiye ve Avrupa'dadır. Dünya çapında 3.500 çalışanıyla bu bölüm, 120 ülkede üretimleri, satışları, dağıtımları ve hizmet organizasyonlarıyla varlığını sürdürmektedir. Almanya’daki Remscheid ve Neumünster ve Çin’deki Suzhou kentlerindeki AR-GE merkezlerinde son derece kalifiye mühendisler, teknoloji uzmanları ve teknisyenler yarının dünyası için yenilikçi ve teknolojik olan öncü ürünler geliştiriyor.

About INglass 
INglass S.p.A. is an internationally operating successful company established in 1987. Its product portfolio includes hot runners as well as engineering and consultancy services for the advanced development of polymer processing products. INglass’ HRSflow hot runner systems are applied in multiple industries from automotive, consumer goods and household appliances to packaging, waste management, construction and transportation. INglass is headquartered in San Polo di Piave, Italy, near Venice. 2020 revenues of INglass were approximately CHF 135 million. INglass has more than 1 000 employees and 55 sites worldwide, including production plants in Italy, China and the US. HRSflow directly serves OEM customers in the automotive business and other industries. www.inglass.it

Ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin:

André Wissenberg

André Wissenberg

Pazarlama, Kurumsal İletişimler ve Halkla İlişkiler

Chiara Montagner

Marketing & Communication Manager INglass S.p.A.
Sara Vermeulen-Anastasi

Sara Vermeulen-Anastasi

Yatırımcı İletişimleri Başkanı ve Grup İletişimleri ve Pazarlama Başkanı
Leng Wong

Leng Wong

Grup Dış İletişimler Başkanı

Geri bildirimde bulunmak mı istiyorsunuz veya sorularınız mı var? Bizimle iletişime geçin!

keyboard_arrow_up