Choose your country / language

Oerlikon Nonwoven Meltblown teknolojisi dünya genelinde talep görüyor

Schleswig-Holstein Başbakan'ının, Neumünster, Almanya tesislerini ziyareti

Oerlikon Nonwoven Meltblown teknolojisi dünya genelinde talep görüyor

Schleswig-Holstein Başbakan'ı Daniel Günther (soldan 2.); Oerlikon Nonwoven Genel Müdürü Rainer Straub, Oerlikon Neumag Genel Müdürü Matthias Pilz ve İşletme Konseyi Başkanı Matthias Wäsch ile birlikte Neumünster'de şu an için dünya genelinde çok fazla talep edilen Oerlikon Nonwoven Meltblown teknolojisinin üretim merkezini inceliyor. (Resim hakları/fotoğraf: Oerlikon)

Oerlikon Nonwoven Meltblown teknolojisi dünya genelinde talep görüyor
Oerlikon Nonwoven Meltblown teknolojisi dünya genelinde talep görüyor
Oerlikon Nonwoven Meltblown teknolojisi dünya genelinde talep görüyor
Oerlikon Nonwoven Meltblown teknolojisi dünya genelinde talep görüyor

Oerlikon Nonwoven Meltblown teknolojisi, pazarda, plastik elyaftan ayırıcı filtre maddesi üretiminin teknik olarak en verimli yöntemi olarak kabul ediliyor. (Resim hakları/fotoğraf: Oerlikon)

Neumünster, Almanya, 8 Temmuz 2020 – Korona pandemisinin patlamasından sonra dünya genelinde koruyucu maske ve giysilere olan talep, İsviçreli Oerlikon Grubu'nun Oerlikon Nonwoven iş birimine üç basamaklı Milyon Euro aralığına yakın miktarlarda rekor düzeyde talep gelmesine neden oldu. Almanya'nın Neumünster şehrindeki üretim merkezinden, patentli dokusuz kumaş elektro şarjlı ecuTEC+ içeren yüksek teknoloji ürünü Meltblown sistemleri dünya geneline satılıyor. İlk kez, Avustralya'daki bir şirketle de bir sözleşme imzalandı. Schleswig-Holstein Başbakanı Daniel Günther, bir "Global Oyuncunun" sunduğu teknolojiyi bu gün yerinde inceledi. Oerlikon Nonwoven Genel Müdürü Rainer Straub, bu ziyaretten ne kadar mutlu olduğunu belirtti ve sözlerine şu şekilde devam etti: "Neumünster'deki tesislerimizde sentetik elyaf ve dokusuz kumaş çözümleri üretimine yönelik olarak ürettiğimiz makine ve sistemlerimiz, dünya genelinde mükemmel bir üne sahip. Mevcut kriz, Schleswig-Holstein'dan dünyaya sunulan teknolojinin en üst düzeyde olduğunu gösterdi."

Başbakan Daniel Günther'in ziyareti, Meltblown sisteminin ve sistemin montajı ve üretim aşamalarının incelenmesi yanında her şeyden önce bir şey daha sağladı: Siyaset ve ekonomi arasında diyalog. Oerlikon Nonwoven Genel Müdürü Rainer Straub ve Oerlikon Neumag Genel Müdürü Matthias Pilz, Oerlikon'un geçmiş aylarda ve yıllarda Schleswig-Holstein'dan aldığı desteğe teşekkür ettiler ve geleceğe umutla bakıyorlar. Matthias Pilz: "Bu yılın sonuna kadar faaliyetlerine başlayacak olan yeni teknoloji merkezi veya yeni devreye alınan lojistik merkezi gibi Neumünster'deki tesislere yaptığımız ek yatırımlarla, bölgenin en büyük işverenlerinden biri olarak ilerlemeye devam ediyor ve sanayi ve ekonominin yanında verimli bir eğitim sisteminin teşvik edilmesine de odaklanan bir eyalet yönetimi tarafından destekleniyoruz, çünkü inovasyonları sadece iyi mühendislerle gerçekleştirebiliriz." Rainer Straub, doğrudan Başbakan'a seslendi: "Eğitime öncelik verin. Eğitim, Schleswig-Holstein merkezinin geleceğinin garantisidir!"

Beş milyon Euro'luk dijitalleştirme programı

Schleswig-Holstein'ın 2017'den beri görev yapan Başbakan'ı Daniel Günther, topu eline aldı ve eyaletin güncel eğitim girişimini açıkladı: "Eyalet yönetimi olarak, mevcut Korona koşullarında da yüksek okulları ve öğrencileri destekliyoruz. Beş Milyon Euro'luk bir dijitalleştirme programı ile yüksek okullarımızın dijitalleştirilmesine kalıcı olarak yatırım yapıyoruz. Bununla birlikte, belki de günün birinde bir sentetik elyaf tesisinin yeni neslini icat edecek olan gençler için bir gelecek yaratıyoruz."

Başbakan, COVİD-19 pandemisinin başlamasından itibaren zorlukların aşılması için gerekli desteği vermeye hazır olan Oerlikon'dan ve Meltblown teknolojisinden çok etkilendi. Rainer Straub: "Pandemi Şubat ayında başladıktan sonra yüz koruma maskesi ihtiyacı artmaya başladığında hemen Oerlikon Nonwoven'a başvurduk. Yüz maskesi üretimi için gerekli dokusuz kumaşı kendi laboratuar tesislerimizde üretebilmek için Neumünster'deki mevcut tüm üretim kapasitelerini hemen devreye soktuk. Bu sayede sadece nispeten küçük olan, bölgesel bir ihtiyacı karşılayabildik. Buna paralel olarak, Meltblown sistemlerine yönelik dünya genelinde beklenen ve artık kalıcı hâle gelen ihtiyacı en hızlı şekilde karşılamak amacıyla, makine ve sistem üreticisi olarak genişlemek için gerekli tüm araçları devreye soktuk."

Lider Meltblown teknolojisi

Diğerlerinin yanı sıra solunum koruma maskelerinin de üretilebildiği Oerlikon Nonwoven Meltblown teknolojisi, pazarda, plastik elyaftan yüksek oranda ayırıcı filtre maddesi üretiminin teknik olarak en verimli yöntemi olarak kabul ediliyor. Solunum koruma maskeleri için şimdiye kadar Avrupa'da kullanıma sunulan kapasiteler, ağırlıklı olarak Oerlikon Nonwoven sistemlerinde üretiliyor. Rainer Straub, sözlerine şu şekilde devam etti: "Farklı ülkelerden giderek daha fazla yeni üretici, ithalattan bağımsız olmak istiyor. Yani Almanya'da yaşadıklarımız, dünya genelindeki gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için de geçerli". Çin, Türkiye, Büyük Britanya, Güney Kore, Avusturya ve iki Amerika kıtasındaki çok sayıda ülkenin yanında, ilk kez Avustralya ve nihayet Almanya da Oerlikon Nonwoven'ın 2021 yılına kadar teslim edileceği ülkeler arasında.

Ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin:

André Wissenberg

André Wissenberg

Pazarlama, Kurumsal İletişimler ve Halkla İlişkiler

Geri bildirimde bulunmak mı istiyorsunuz veya sorularınız mı var? Bizimle iletişime geçin!

keyboard_arrow_up