Choose your country / language

Remscheid, 29 Ekim 2020 – Tipik bir sentetik elyaf tesisi günde 600 ton ip üretiyor. Bunun için filamanlı iplik üretiminde yaklaşık 700 sarıcıya veya kesik elyaf üretiminde 3 tesise ihtiyaç vardır. Bu sayılar, sorunsuz bir üretim prosesinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Akıllı fabrika sayesinde daha az atık

Başlık: Akıllı fabrikada tüm proses adımları dijital olarak birbirine bağlıdır. Bu, proses güvenliğini arttırır ve anormalliklerde üretim proseslerine erkenden düzeltici müdahalelere izin verir.
>> Picture download

Oerlikon Manmade Fibers goes digital

Prosesin herhangi bir yerinde bir hata olduğunda, günlük alışılagelmiş atık önemli ölçüde artar. Her iplik üreticisinin ekonomik bir üretim adına bunu önlemesi gerektiği açıktır. Dijitalleşme, burada değerli bir destek sağlamaktadır. Üretim zincirinin tüm yan prosesleri dahil bütün adımlarını ağa bağlayan akıllı bir fabrika, kalite sapmalarını erkenden bildiriyor. İplik üreticisi hızlı bir şekilde üretim prosesine müdahale edebilir ve böylece atık üretimini önleyebilir.

Dijital çözümler daha fazla proses güvenilirliği sağlar
Akıllı fabrika, Oerlikon Manmade Fibers’da da odak noktasındadır. Bu sırada pazarda yıllardır kurulan fabrika operasyon merkezinden belirgin bir şekilde çok daha fazlasını kapsamaktadır. Oerlikon Manmade Fibers’da dijital üretimden sorumlu Ivan Gallo “Söz konu olan mutlak şeffaflık ve izelenebilirliktir. Sonunda iplik üreticisi, paketlenmiş tekstüre edilmiş iplik bobininin hangi pozisyonda eğrildiğini anlayabilir, hatta granülatın işlenmesine yönelik bilgileri ve özel üretim koşullarını da öğrenebilir”, diyor. Böylece akıllı fabrika, özellikle proses güvenliği sağlar. Değerlerin ve verilerin alındığı her iplik istasyonunda, örneğin görsel incelemede veya tartım sırasında veriler otomatik olarak sisteme girilir ve ürün değerlendirilir. Böylece iplik üreticisi, ara laboratuvar ve kalite kontrollerinde anormallikler olması durumunda her zaman düzeltici bir şekilde üretim prosesine müdahale edebilir.

İklimlendirme, basınçlı hava beslemesi ve diğer yardımcı tesislere yönelik veriler gibi talaş besleme, kurutma veya masterbatch ile ilgili bilgiler de mevcuttur. Böylece iplik üreticisi, kalite ve üretim maliyetleri ile ilgili tüm bilgiler dahil olmak üzere devam eden üretim üzerinde her zaman genel bir bakışa sahiptir.

Oerlikon Group’un Manmade Fibers Segment’i toplam çözüm sağlayıcısı olarak Smart Factory konseptini ilgili hizmetler ile birlikte tamamlıyor: İşletim, güncellemeler, yazılımın geliştirilmesi ve servisler hizmet kapsamına dahildir.

“Dijitalleşme günlük hayatımıza çoktan girdi. Bu sırada Covid-19 hızlandırıcı olarak etki etti. Özellikle son aylarda çok deneme yaptık, kaçınılmaz hatalarımızdan çok şey öğrendik ve dev bir adım ilerledik. Akıllı fabrika bir vizyon olmayalı çok zaman geçti. Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz dijital çözüm olmadan düşünülemez. Hepsi birbirinin ayrılmaz parçasıdır. Ancak bu heyecanlı gelişimin sonuna henüz gelmedik: Yeni teknolojiler ve çözümler, yeni yöntemlere ve bilgiye ihtiyaç duyar. Bunun anlamı, ‘hareketli’ kalmalıyız ve kendimizi değişen durumlara ve görevlere her zaman uyarlamalıyız“, diye itiraf ediyor, CTO Segment Manmade Fibers’dan Jochen Adler.

Ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin:

Susanne Beyer

Kurumsal İletişimler
André Wissenberg

André Wissenberg

Pazarlama, Kurumsal İletişimler ve Halkla İlişkiler

Geri bildirimde bulunmak mı istiyorsunuz veya sorularınız mı var? Bizimle iletişime geçin!

keyboard_arrow_up