Choose your country / language

Silme Robotu - Daha zeki, daha az iş

Silme robotu, operatörün hayatını kolaylaştırır. Otomatik çözümün tam bir örneği: düzelerin temizlenmesi. Akıllı kontrol sistemi sayesinde Oerlikon Barmag silme robotları yalnıza üretim süresinden, çalışma ve işletim maliyetlerinden tasarruf sağlamakla kalmaz, aynı zamanda İK ve sağlık yönetimi için avantajlar sunar.

Silme robotu, tavanda raylı bir sisteme asılır

Elbeyye, elle çalışmanın da kendi avantajları vardır. Bununla birlikte hiç kimse – ve özellikle hiçbir operatör – spin kafasındaki düzeleri eliyle silmek istemez. Son derece sıcak bir ortamda, artık eriyiği düzelerdeki ekstrüde filamentlerden temizlemek için pirinçten bir alet kullanılır. Burada aerosol kutularından bol miktarda silikon yağı püskürtülür. Bu son derece ayrıntılı tedbirler ve içerdiği maliyetler nedeniyle bu vazifenin yerine getirilmesine dair beklenti, üretim müdürlerini heycanlandırmaktadır.

Bu tür bir bakım çalışması otomasyona son derece gereksinim duyduğundan Oerlikon Barmag, şimdi bir silme robotu geliştirdi. Kontrol ünitesi, üretim sistemi ile iletişim kurabildiği için bu konuda aynı zamanda akıllı da. Oerlikon Barmag, POY Teknoloji Müdürü Stephan Faulstich, “Bu akıllı kontrol sistemi makineler ve prosesleri ağ üzerinden birbirine bağlayan, Endüstri 4.0 konseptiyle çok benzer olan çözümün gerçek uzmanlığını içerisinde barındırıyor” diye açıklıyor. Öncelikle bu şu anlama geliyor: tüm silme pozisyonları, çevrimler ve süreler ile ilgili bilgiler yönetim sistemine kaydedilebilir. Robot, elle müdahale olmadan ama sağladığı tüm avantajlarla birlikte otomatik ve güvenli bir şekilde kayıtlı silme aralıklarına erişir.

Silme robotu, bütün tek bir üretim hattına karşılık gelen 48 pozisyonun üstesinden gelebilir

Böylece robot, bütün tek bir üretim hattına karşılık gelen 48 pozisyonun üstesinden gelebilir. Hem silme kalitesi hem de yağ uygulaması gün boyunca sabit kalır. Aynı zamanda buraya yerleştirilen, tenekelerdeki silikon yağı, aslan payını sağlığa ve çevreye zararlı itici gazların oluşturduğundan yalnızca 12 ml yağ içeren elle kullanılan 500 mililitrelik (ml) sprey kutularından çok daha az bir maliyete sahiptir. Bu nedenle yağı tenekelerden uygulamak, sprey kutularının tedarik, depolama ve imha maliyetlerinden tasarruf sağlar.

Bununla birlikte burada daha belirleyici olan şey, eriyik pompasının otomatik bir şekilde ve ‘zamanında’ yukarı çıkmasına ve aşağı inmesine yardımcı olan akıllı kontrol sisteminin etkisidir. Bu sayede pompa durma süreleri bir robot kullanılarak mutlak minimum seviyede tutulabilir ve silme çalışmasının hem polikondenzasyon sistemi proses kararlılığı hem de eğrilmiş iplik verileri üzerindeki etkisi önemli ölçüde azaltılabilir. Ve üretim süreleri iki temizlik çevrimi arasında artırılabilir: manuel proses durumunda 48 saat sonunda temizliğin tekrarlanması gerekirken robot kullanımı, iki temizlik prosesi arasındaki aralığı 60 saate kadar uzatır. Müşteriler hâlihazırda bu tür optimize sürelerden istifade etmektedir: Oerlikon Barmag silme robotları, şimdiye kadar bir yıldan uzun bir süredir Çin’deki iki büyük iplik üreticisi tarafından kullanılmaktadır.

İletişim

Oerlikon Barmag, Oerlikon Neumag & Oerlikon Nonwoven

Genel İletişim

Geri bildirimde bulunmak mı istiyorsunuz veya sorularınız mı var? Bizimle iletişime geçin!

keyboard_arrow_up