Choose your country / language

Otomasyon – ‘Geleceğin buluştuğu nokta’

Oerlikon, – merkezi Bernkastel-Kues’te bulunan – AC-Automation GmbH & Co. KG’nin büyük ölçekli sistemlere yönelik otomasyon çözümlerini kendi teknoloji portföyüne entegre ediyor. Şirket böylece şu anda Endüstri 4.0 çözümlerini kullanarak tek bir kaynaktan tam otomatik ve dijital olarak ağ tabanlı fabrikalar sunabilmek için çıktığı bu yolculukta önemli bir adım atıyor.

Otomasyon – ‘Geleceğin buluştuğu nokta’

Otomasyon çözümleri Oerlikon Manmade Fibers segmenti Endüstri 4.0 çözümünün entegre bir parçası olacaktır. Bu, ham maddeden nihai teslimata kadar uyumlu bir tedarik zinciri yaratacaktır.

Pek çok kişi için mekanik dokuma tezgahları, birinci endüstriyel devrimin simgesidir. Günümüzde – üretim hattının faaliyete geçirilmesi ve üretim zincirindeki elektronik elemanların geliştirilmesinin ardından – tekstil ve elyaf endüstrisi, dördüncü endüstri devrimine, veya kısaca Endüstri 4.0’a girmenin eşiğinde. Bernkastel-Kues ve Augsburg’da bulunan AC-Automation’ın satın alınmasıyla yapay elyaf üretim sektöründe önde gelen bir çözüm sağlayıcısı olan Oerlikon Manmade Fibers, şu anda tam otomatik, dijital olarak ağ tabanlı elyaf üretime doğru çıktığı bu yolculukta bir dönüm noktasına daha ulaştı. Gelecekte Oerlikon tekstil endüstrisi müşterileri ambalajlama ve yüksek raflı depo çözümleri de dahil olmak üzere üretim sistemlerini otomasyon lojistiği ile birlikte tek bir kaynaktan alacaktır.

Oerlikon Manmade Fibers segmentinin yeni otomasyon bölümünde 80’i aşkın uzman, yapay elyaf üretim otomasyonunda 30 yıldan fazla deneyimden faydalanmaktadır. Burada 1980’li yılların başından beri Oerlikon Group ile yakın iş birliği içinde çalışmaktalar. Son derece gelişmiş ve denenmiş ve test edilmiş robotlu işleme, ambalajlama, taşıma ve depo sistemlerinin yardımıyla Oerlikon şu anda tüm dünyadaki müşteriler için anahtar teslim, entegre üretim ve lojistik çözümleri ortaya koymaktadır.

Manmade Fibers segmenti CEO’su Georg Stausberg, bu satın almanın nedenlerini anlatırken “AC-Automation’ın otomasyon çözümlerinin devralınması ve entegrasyonu ile yapay elyaf işi için yeni bir itici güç ortaya koyuyor. Yeni dijitalleşme çözümleri ile birlikte bu ayrıca, bir Endüstri 4.0 çözümleri tedarikçisi olarak pozisyonumuzu açık bir şekilde almamızı sağlayacaktır” diye belirtiyor. Hedefimiz, üretim sistemlerinin derlenmiş verilerin ve bilgilerin yardımıyla kendi kendilerini izlediği, kontrol ettiği ve optimize ettiği ‘dijital fabrika’dır. Burada üretim prosesi giderek daha esnek hâle gelmektedir.

Oerlikon Manmade Fibers segmenti, otomasyon bölümü Genel Müdürü Rolf Gänz, “Endüstri 4.0 yalnızca pazarlama alanında moda hâline gelmiş bir sözcükten ibaret değildir” diye açıklıyor. “Hava yastıkları için elyafa ihtiyaç duyan bir şirket düşünün. Elyaf üreticisinin bile tam olarak güvenlikle ilgili yapı özelliklerini bilmesi gerekir. Aynı durum, tercihen hava yastığı kumaşı üretmek için kullanılan makinelerin, çözgü leventlerinin üretimi için yanlış iplik paketi seçildiğinde fark edilecek bir şekilde etiketlenen mamul iplik paketleri ile satış kalite kontrolü için de geçerlidir.

Tüm bunlar şu anda genişletilmiş ürün portföyü sonucunda mümkündür çünkü Oerlikon, arızaya yatkın ve bakım yoğun arayüzler olmadan sorunsuz bir şekilde koordine edilen üretim, kalite güvencesi ve ambalajlama sistemleri sunmaktadır. Tüm müşteriler en iyi şekilde planlanmış esnek sistemleri daha en başından itibaren tek bir kaynaktan alır.

Oerlikon Manmade Fibers segmenti, otomasyon bölümünün Genel Müdürü Rolf Gänz:

“Burada geleceğe odaklı yapay elyaf üretiminde yeni standart olacak unsurlar bir araya gelecek. Otomasyon çözümleri Oerlikon Manmade Fibers segmenti Endüstri 4.0 çözümünün entegre bir parçası olacaktır. İplik ürününün tam olarak spin tesisi çözümlerinin işleri büyük oranda tamamladığı bir noktada olacağı varsayılmaktadır. Bu, ham maddeden nihai teslimata kadar uyumlu bir ürün zinciri yaratacaktır. Şu anda ürün planlamasından üretim takibi, kalite kontrolü, ambalajlama ve paletlemeye kadar tüm aşamaları yeni, tek bir Oerlikon platformundan sunuyor. Dolayısıyla artık can sıkıcı herhangi bir veri arayüzü yoktur. Evet, şu anda sistemleri tasarlarken otomasyonla ilgili dikkat edilecek tüm hususları göz önünde bulundurabiliyoruz, yani müşterilerimiz artık tüm proses zincirini tek bir kaynaktan edinebilmektedir.”

İletişim

Oerlikon Barmag, Oerlikon Neumag & Oerlikon Nonwoven

Genel İletişim

Geri bildirimde bulunmak mı istiyorsunuz veya sorularınız mı var? Bizimle iletişime geçin!

keyboard_arrow_up