Choose your country / language

Beyond Surfaces #9 - Opportunity

Errors not allowed: Marc Hervé runs with a niche. But it‘s very fast ...; Materials for Giants: Computational material development in mining; Spot on materials: Plasma; Turbo-charged innovation with suspension plasma spray; Spot on aplikácia; Hidden champions of mobility.

Beyond Surfaces #9 - Opportunity

The year 2020 has brought a great deal of change. In this edition of BEYOND SURFACES we include a “special”, giving you a unique insight into how our employees around the world have taken on the challenge of the initial months of the Covid-19 pandemic with commitment and creativity. We are also taking the magazine title quite literally and are looking “beyond surfaces” into the second pillar of the Oerlikon Group, our synthetic-fiber business.

With this edition, we are celebrating a small but important anniversary: The first issue of BEYOND SURFACES was published five years ago. Two years earlier, Metco had joined the Oerlikon Group, and this magazine was created to introduce our customers to the solutions offered by the two brands, Oerlikon Balzers and Oerlikon Metco.

Since then, the Oerlikon Group has undergone significant changes. Today, it is a “Powerhouse of Materials and Surface Solutions.” Our newest business unit, Additive Manufacturing, which focuses on the industrialization of additive manufacturing methods, represents an important augmentation of the Oerlikon Balzers and Oerlikon Metco portfolio.

Prelistujte si časopis

Stále dosť trecieho potenciálu

Na jednej z prvých hodín fyziky v škole sme sa dozvedeli: Keď dôjde k pohybu medzi dvoma kontaktnými telesami, dochádza k treniu. Vedci skúmajú, ako je možné tento efekt využiť - alebo sa mu vyhnúť. Tu zohrávajú rozhodujúcu úlohu povlaky.

Keď si v chladných dňoch šúchame ruky, aby sme ich zohriali, je toto klzné trenie určite žiaduce a bez statického trenia medzi pneumatikami a vozovkou by auto nebolo schopné jazdiť v zákrute. Menej príjemné však je valivé trenie, ktoré brzdí hladký postup na rovných úsekoch.

Trecie sily - či už sú požadované alebo nie - pôsobia proti pohybu dvoch telies a potláčajú ho alebo dokonca mu bránia. Príčina spočíva v ich povrchových vlastnostiach, pretože aj keď sa niekedy vyžaduje, aby mikroskop videl nepravidelnosti, zjavne sú hladké povrchy stále drsné a navzájom sa „zachytávajú“.

Menej trenia = nižšie náklady a menej CO2

Medzi trením a opotrebením existuje zásadný vzťah. V dôsledku toho výkon a životnosť komponentov rozhodujúcim spôsobom závisí od ich trecieho správania.

Podľa nemeckej spoločnosti Gesellschaft für Tribologie (GfT, Spoločnosť pre tribológiu; www.gft-ev.de) trenie a opotrebenie spôsobujú v priemyselných krajinách ročné straty 2–7% hrubého národného produktu. A štúdia zverejnená minulý rok spoločnosťou GfT dospela k záveru, že iba v nemeckom odvetví mobility by sa dalo do roku 2030 ušetriť takmer 22 miliónov ton CO2 znížením trenia.

Tribológia: mladý interdisciplinárny vedný odbor

Tribológia: mladý interdisciplinárny vedný odbor

Trenie a ako ho využívať alebo ako sa mu vyhnúť bolo vždy predmetom vedeckého snaženia. V polovici minulého storočia sa z toho dokonca vyvinulo samostatné odvetvie vedy, ktoré interdisciplinárne kombinuje strojárstvo, vedu o materiáloch, fyziku a chémiu: tribológia, ktorej názov je odvodený od starogréckeho tribein (trieť, opotrebovať) a lógos (náuka, poznatky).

Minimalizácia opotrebenia pomocou povlakov

Konštruktéri sa snažia minimalizovať opotrebenie trením optimalizáciou konštrukcie komponentov. Ďalšími dôležitými faktormi sú zloženie materiálu a mazacie médiá, ako je olej, tuk alebo voda. Často je ešte efektívnejšie povlakovať povrchy komponentov:

  • Technológia povlakovania SUMEBore vyvinutá spoločnosťou Oerlikon Metco zaisťuje nižšie trenie, zvyšuje odolnosť proti korózii a znižuje opotrebenie vnútorného priemeru valcov v spaľovacích motoroch. To umožňuje úsporu paliva 2–4%. Spotreba oleja sa zníži až o 30% a v naftových motoroch lokomotív to môže stúpnuť až na 75%.
  • V porovnaní s konvenčnými riešeniami povlaky od spoločnosti Oerlikon Balzers redukujú trenie v rúrkach prednej nápravy podvozku závodného automobilu až o 20%.
  • PVD povlaky od Oerlikon Balzers na ventiloch pre ropný a plynárenský priemysel znižujú koeficient trenia až o päťnásobok v porovnaní s oceľou (COF: ~ 0,05). Tieto povlaky znižujú trecí moment vo vode a plyne, ako aj pri vysokých teplotách.
  • Komponenty zostavy riadenia s guľovým kĺbom sú vystavené silnej korózii a opotrebovaniu. Musia však vykazovať vynikajúce trecie a klzné vlastnosti. Povlaky BALITHERM® IONIT OX ponúkajú zlepšenú povrchovú tvrdosť, ochranu proti opotrebeniu a korózii a sú ekologickou alternatívou k procesom, ako je tvrdé chrómovanie a nitridácia v soľnom kúpeli.
  • Rezné nástroje povlakované roztokmi od Oerlikon Balzers umožňujú výrazne vyššie rýchlosti spracovania. Toto skracuje čas a náklady na obrábanie a výrazne predlžuje životnosť nástroja.

Stredobodom záujmu nie je len menšie trenie, ale skôr cielené trenie v komponentoch prevodovky používané v moderných vozidlách. Oerlikon Metco Friction Systems vyrába vysoko výkonné komponenty a moduly synchronizačného krúžku, ktoré sú upravené uhlíkovými trecími obloženiami, čo poskytuje vynikajúce uľahčenie radenia a dlhšiu životnosť. Sú kompatibilné so všetkými bežnými prevodovými kvapalinami.

Kontaktujte nás

Petra Ammann

Petra Ammann

Head of Communications Oerlikon Balzers
keyboard_arrow_up