Choose your country / language

Beyond Surfaces #9 - Opportunity

Errors not allowed: Marc Hervé runs with a niche. But it‘s very fast ...; Materials for Giants: Computational material development in mining; Spot on materials: Plasma; Turbo-charged innovation with suspension plasma spray; Spot on aplikácia; Hidden champions of mobility.

Beyond Surfaces #9 - Opportunity

The year 2020 has brought a great deal of change. In this edition of BEYOND SURFACES we include a “special”, giving you a unique insight into how our employees around the world have taken on the challenge of the initial months of the Covid-19 pandemic with commitment and creativity. We are also taking the magazine title quite literally and are looking “beyond surfaces” into the second pillar of the Oerlikon Group, our synthetic-fiber business.

With this edition, we are celebrating a small but important anniversary: The first issue of BEYOND SURFACES was published five years ago. Two years earlier, Metco had joined the Oerlikon Group, and this magazine was created to introduce our customers to the solutions offered by the two brands, Oerlikon Balzers and Oerlikon Metco.

Since then, the Oerlikon Group has undergone significant changes. Today, it is a “Powerhouse of Materials and Surface Solutions.” Our newest business unit, Additive Manufacturing, which focuses on the industrialization of additive manufacturing methods, represents an important augmentation of the Oerlikon Balzers and Oerlikon Metco portfolio.

Prelistujte si časopis

Zaistenie plynulých a efektívnych procesov vo vnútri motora

Ihly trysiek v systémoch Common Rail so vznetovým motorom majú veľkosť iba niekoľko milimetrov, ale zohrávajú hlavnú úlohu pri zabezpečovaní plynulých a efektívnych procesov motora. Vitesco Technologies, divízia pohonov spoločnosti Continental, má tieto ihly potiahnuté BALINIT DLC. Ako však zabezpečiť, aby kvalita týchto malých súčiastok bola úplne správna, keď ich je niekoľko miliónov?

Výrobcovia vozidiel a koncoví zákazníci očakávajú, že moderné motory budú spaľovať palivo čo najefektívnejšie - z hľadiska výkonu, nákladov a životného prostredia. Iba 43 mm dlhé a len 4 mm široké ihly dýzy zohrávajú pri dosahovaní tohto cieľa zásadnú úlohu, pretože zaisťujú správne vstrekovanie paliva zo vstrekovača do spaľovacej komory. Optimálne rozprašovanie paliva, ktoré je nevyhnutné pre efektívne spaľovanie paliva, je dané kombináciou geometrie ihly a presnej výroby, telesa trysky a presného umiestnenia v priestore.

Aj tie najmenšie chyby môžu viesť k úplnému zlyhaniu

Aj tie najmenšie chyby môžu viesť k úplnému zlyhaniu

Rozmerové tolerancie pre ihly dýzy sú v jednocifernom rozsahu μm. Spoločnosť Vitesco Technologies sa pri ochrane pred opotrebením spolieha na BALINIT® DLC od spoločnosti Oerlikon Balzers. Povlak, ktorý je hrubý iba niekoľko mikrometrov, je mimoriadne tvrdý a zaisťuje nižšie trenie. To umožňuje motoru vyvinúť plný výkon s menšou spotrebou paliva a nižšími emisiami. Ale iba ak je kvalita povlaku na 100% správna. „Aj najmenšie výrobné chyby môžu poškodiť protiľahlé teleso v tribologickom systéme, konkrétne teleso trysky. To potom vedie k úniku, vyšším objemom vstrekovania, vyššej spotrebe paliva a v najhoršom prípade k úplnému zlyhaniu systému, “vysvetľuje Harald Schröder, Global Account Manager v spoločnosti Oerlikon Balzers.

Doteraz kvalitu povrchu potiahnutých ihiel trysiek náhodne kontrolované pomocou skenovacieho elektrónového mikroskopu (SEM) zamestnancami v zákazníckom centre spoločnosti Oerlikon Balzers v Stollbergu v Nemecku. Je to veľmi časovo náročná úloha a vždy existovalo aj riziko subjektívnych výsledkov.

Objektívna merateľnosť vďaka testovaciemu algoritmu

Spoločne so závodom Vitesco Technologies v meste Limbach-Oberfrohna a spoločnosťou GPP z Chemnitzu v oblasti inžinierstva pre inšpekčné systémy inicioval Oerlikon Balzers ambiciózny technický projekt. „Vedeli sme, kam chceme ísť, ale nie ako sa tam dostať,“ takto popisuje veľkú výzvu Harald Schröder. A bolo to: Ako dokážeme nájsť chyby povlaku v rozsahu µm a objektívne zmerať ich frekvenciu - a urobiť to za podmienok sériovej výroby pre každú jednotlivú ihlu trysky? Cieľom bolo vyvinúť plne automatizovaný systém, ktorý každý deň pomocou kamery skontroluje a jasne klasifikuje niekoľko tisíc ihiel trysiek.

Po dvoch rokoch úzkej spolupráce na vývoji bol nedávno uvedený do prevádzky testovací systém - a odvtedy testuje kompletnú dávku za rovnaký čas, ktorý predtým bol potrebný na manuálne skontrolovanie šiestich ihiel. „Systém odhaľuje veľkosť a počet povrchových chýb v definovanom testovacom okne. Z tohto testovací algoritmus vypočíta hodnotu hustoty. Ak komponent prekročí tento limit, je vytriedený, “vysvetľuje Patrick Donner, technický projektový manažér spoločnosti Oerlikon Balzers v Stollbergu.

Systém odhaľuje veľkosť a počet povrchových chýb v definovanom testovacom okne. Z tohto testovací algoritmus vypočíta hodnotu hustoty. Ak komponent prekročí tento limit, je vytriedený.

Patrick Donner, vedúci projektu, Oerlikon Balzers

Čistota je najdôležitejšia

Na kvalitu povlaku - a teda na mieru vyradenia - má rozhodujúci vplyv čistota samotného komponentu ako aj všeobecne vo výrobnom prostredí. K tomu významne prispieva špeciálna nakladacia jednotka, ktorá automaticky napĺňa stojany na povlakovanie ihlami dýzy. Rovnako ako v prípade automatickej kontroly a balenia v prepravných podnosoch sa to deje v čistej miestnosti, ktorá bola pre tento projekt špeciálne postavená kvôli vysokým požiadavkám na kvalitu.

„Sme nadšení z výsledku projektu a z výkonu novo navrhnutého testovacieho zariadenia. V dôsledku toho teraz môžeme upustiť od predchádzajúcich interných kontrol. Spolupráca partnerov zapojených do tohto projektu bola príkladná, “konštatuje Olaf Schulz, zodpovedný za nákup projektu injektorov v spoločnosti Vitesco Technologies. Poznatky získané tromi spoločnosťami počas výstavby testovacieho zariadenia sa už využívajú na vývoj ďalšieho projektu pre injektorové komponenty s podobne náročnými technologickými cieľmi.

Obrázok: Olaf Schulz (Vitesco), Harald Schröder (Oerlikon Balzers) a Dr. Ulrich Dietel (CEO spoločnosti GPP) pred novo navrhnutým systémom inšpekcií.

Vitesco Technologies GmbH

  • 40.000 zamestnancov vo vyše 50 lokáciách
  • Sídlo: Hanover, Germany
  • Tržby: 7,7 miliárd (2018)

Vitesco Technologies, predtým (do septembra 2019) Continental Powertrain Divison, združuje celé spektrum odborných znalostí spoločnosti Continental v oblasti technológií hnacích ústrojenstiev. Vitesco Technologies má sídlo v nemeckom Regensburgu a vyvíja inovatívne a efektívne technológie hnacích jednotiek pre všetky typy vozidiel. Ich portfólio zahŕňa 48-voltové elektrifikačné riešenia, elektrické pohony a výkonovú elektronika pre hybridné a batériové elektrické vozidlá. Ďalej sortiment zahŕňa elektronické ovládacie prvky, snímače a aktuátory, ako aj riešenia pre dodatočnú úpravu výfukových plynov.

Kontaktujte nás

Petra Ammann

Petra Ammann

Head of Communications Oerlikon Balzers
keyboard_arrow_up