Choose your country / language

Beyond Surfaces #2 - Technology & Innovation

Čo má vášeň spoločné s technológiou? Zistite v druhom čísle nášho zákazníckeho časopisu!

Beyond Surfaces #2 - Technology & Innovation

V tomto vydaní BEYOND SURFACES kladieme dôraz na technológie a inovácie '. Personál Oerlikon Balzers a Oerlikon METCO sú neustále v práci každý deň, vyvíjajú nové technológie a riešenia pre našich zákazníkov, takže možno splniť ich potreby. Poďme ukázať, kde táto vášeň pochádza a ako ju realizovať v inováciách trhovo orientovaných.

Ako výskum a priemysel spolupracujú na vývoji budúcich náterových technológií; ako vyvinúť inteligentné náterové riešenie, aby závodné autá boli rýchlejšie. Ako by sme pomohli vyvinúť homogenizáciu pre jednu z najväčších svetových kovacích lisov - nechajte sa prekvapiť fascinujúcimi príbehmi o tom, ako my a naši zákazníci prinášajú povrchové riešenie k životu!

Prelistujte si časopis

Kombinovaný odborný posudok

Povlaky sa nachádzajú všade a nevieme si predstaviť náš moderný svet bez nich. Niektoré z nich sú jasne viditeľné, ale iné ťažko rozoznateľné. Dr Pierangelo Gröning je vedúci oddelenia pre ‘Moderné materiály a povrchy’ , ako aj prezident komisie pre výskum Empa, švajčiarskych federálnych laboratórií pre vedu a technológiu materiálov. Zaoberá sa nátermi deň čo deň a bol k dispozícii pre BEYOND SURFACES na rozhovor.

Môžeme si predstavit velké množstvo, ale trvá to chvílu pohnút sa od výskumu k realizácii.

Dr Gröning, povlaky ukazujú niektoré mnohostranné vlastnosti, ktoré sú schopné silne ovplyvnit naše životy. Akým smerom sa budú technológie vyvíjat v nasledujúcich rokoch?

Pozrime sa okolo seba – všetko je potiahnuté. Rola a význam povlakov sa casom dramaticky zmenili. Neslúžia len na estetické úcely, ale casto sú klúcom k vytváraniu vysoko výkonných procesov a k umožneniu dodatocných funkcií. Povrch je zvycajne v priamom kontakte s prostredím. Uvažujme na chvílu o povrchu ludskej bytosti – koži.: Na jednej strane chráni telo pred vonkajšími vplyvmi, ale súcasne pozostáva z nespocetného množstva senzorov, ktoré prenášajú informácie zhromaždené pre vnútro do nášho mozgu. Samozrejme existuje obrovský potenciál pre vývoj v oblasti technológií s ohladom na taký komplex procesov, ako sú tieto. Môžete si predstavit velké množstvo, ale trvá to chvílu pohnút sa od výskumu k realizácii.

A môžeme sa Vás opýtat na prognózu pre blízku budúcnost?
Mohol by som si predstavit, že diódy vysielajúce organické svetlo osvetlia naše prostredie v dohladnej budúcnosti. Toto rozšíri funkcnost povrchov o dalšiu crtu, a tým je svetlo. Napríklad by to umožnilo, aby sa steny stali velkoplošnými svietidlami miestnosti. Ale mohol by som si tiež predstavit použitie diód vysielajúcich organické svetlo vo flexibilných obrazovkách, ako aj mnoho dalších možností aplikovania.

Vývoj nových povlakov a procesov, ktoré si vyžadujú, je casovo velmi nárocný a preto drahý. Co to znamená pre priemysel?
Vyvinuté úsilie je skutocne velmi velké, co je dôvodom toho, preco odvetvie casto nie je v postavení, aby ho bralo samo na seba. V dôsledku toho je spolupráca napríklad s univerzitami vyhladávaná ako riešenie. Mnohé vývoje sa musia konat na molekulárnej alebo atómovej úrovni. Ti si vyžaduje široké spektrum odborných posudkov v rôznych disciplínach. Pochopitelne žiaden podnik nechce alebo nie je schopný to vykonávat.

Takže výskum a priemysel by mali užšie spolupracovat?
Áno – a dnes k tomu už velmi casto dochádza. Obidve strany rovnako profitujú z takejto spolupráce. Krok z laboratória do výroby je obrovský. Vo výrobe ste konfrontovaní s úplne odlišnými problémami ako v laboratóriu. Výskumným zariadeniam zvycajne chýba infraštruktúra, pretože pilotné závody, ktoré sú testovacími systémami, ktoré umožnujú modelovat procesy v reálnom case, sú príliš drahé. To znamená, že financovanie je možné len s podporou priemyslu.

Aké sú dopady spolupráce tohto typu?
Umožnuje vcasné získanie údajov za zodpovedajúcich výrobných podmienok a so zahrnutím potrebného výrobného know-how. Má to vela výhod. Napríklad cas vývoja je znacne skrátený, pretože proces môže byt testovaný v skutocných podmienkach velmi zavcasu. A ked sme v pozícii, že dokážeme produkovat množstvo v pocte jeden v požadovanej kvalite, potom to vieme urobit aj pre 100, 1000 a viac. Samozrejme aj podniky musia prejavit svoj záujem o spoluprácu tohto charakteru.

Akú úlohu tu zohráva zariadenie, ako je Empa?
Empa sa snaží vytvárat inovácie a sprístupnit príslušné znalosti a získané náhlady priemyslu. Mohli by ste povedat, že fungujeme ako most medzi akademickým výskumom a priemyslom. Nové Kompetencné centrum pre povlaky na pôde Empy v Dübendorfe pri Zürichu je dôležitým krokom napríklad pri zintenzívnovaní spolupráce medzi výskumom a priemyslom nanášania povlakov. V dalších rokoch tu Dübendorfe na pôde letiska vyradeného z prevádzky bude vybudovaný “Inovacný park Švajciarska” - ‘Switzerland Innovation Park’ (SIP). Cielom je podporit podniky, aby tam umiestnili svoje výskumné a vývojové oddelenia v tesnej spolupráci s vedcami Empy, Švajciarskeho federálneho inštitútu technológií - Swiss Federal Institute of Technology (ETH) a inými inštitúciami, náhlady môžu byt získané z rôznych procesov.

Empa spolupracuje s mnohými rôznymi podnikmi – aj s takými, ktorí sú priami konkurenti.
To je Pravda. Empa je za otvorenú inováciu, co znamená sprístupnenie výsledkov získaných z výskumu pre každého. Posledné vylepšenia vo vývoji procesu alebo produktu musia byt potom ešte uskutocnené príslušným podnikom. Ako Empa sa tešíme reputácii  za to najlepšie v profesionalizácii – a je to aj plus pre nás v tejto citlivej oblasti. Dôvera tu zohráva velkú rolu a formuje základ pre dobrú spoluprácu.

Aké prínosy konecný užívatel skutocne získa z nových technológií nanášania povlakov, na ktorých priemysel a Empa pracujú?
Je ich viac. Napríklad povlaky sú schopné znacne zvýšit životnost produktu. Oblast ‘tlacenej elektroniky’ alebo elektronických komponentov, ktoré sú vyrábané pomocou hlbkotlacových, offestových alebo flexografických tlacových procesov, casto ponúka ohromný potenciál. To by mohlo viest k tomu, že mnohé produkty sa stali výrazne menej drahými. Technológie nanášania povlakov tiež produkujú nové možnosti v medicíne, ako pri používaní potiahnutej vysoko výkonnostnej syntetiky ako implantátov. V kontraste Na rozdiel od konvencných implantátov vyrobených z kovových zliatin, tieto sú rádiolucentné. To ulahcuje sledovanie procesu hojenia v porovnaní so súcasným.

Co robí z technológie ‘dobrú’ technológiu?
Dobrá technológia je schopná vyhoviet potrebám, o ktorých ste predtým nevedeli, že existujú. Vhodným príkladom toho je mobilný telefón. Kto by si bol pomyslel pred mnohými rokmi, že jedného dna bude dôležité môct používat telefón v akejkolvek situácii? Alebo fotit telefónom? Zo zaciatku to mnohí považovali za totálne absurdné, ale dnes je to pre nás úplne bežné! Vývoje tohto charakteru sú vždy nepredvídatelné.

Co by ste radi videli osobne a vo Vašej roli výskumníka, co sa týka budúcnosti technológií?
Mojím najväcším želaním je pre ludstvo, aby bolo schopné držat krok s technológiami, a to intelektuálne aj kulturálne. To má rozhodujúci význam podla môjho názoru. Ako zodpovedný výskumník si musíte sám sebe položit otázku: “Co je možné v laboratóriu? A kolko z toho by mohlo byt uskutocnené mimo?” Zoberme si príklad predlženia života – má to zmysel? A ak áno, pre koho? Celý náš výskum, vývoje a vylepšenia samozrejme vždy nesú so sebou otázky týkajúce sa spolocenských problémov. Tí, ktorí sú zapojení do inovácie, si musia uvedomovat túto zodpovednost.

Dr Gröning, dakujem Vám za tento rozhovor!

Umožnenie vysoko výkonných procesov

Stlpcek komentárov

Dr Helmut Rudigier, riaditel pre technológie v  Oerlikon Surface Solutions, boli ste zapojený do vývoja nových povlakov po desatrocia. Na ktoré oblasti sa zameriavate hlavne vo svojej práci?
Hlavný problém, ktorý sa týka našich povlakov, je, ako umožnit vysoko výkonné procesy napríklad ochranou pred opotrebením alebo redukovaním trenia. Pri uskutocnovaní toho je dosiahnutý špecifický úcinok modifikovaním povrchu alebo jeho zlepšovaním nanášaním povlaku alebo v niektorých prípadoch dodatocným opracovaním tak, aby základné teleso bolo chránené pred externými vplyvmi. Dr Gröning spomenul ludskú pokožku v rozhovore a je to dobrý príklad, pretože ako ‘povlak’, tiež chráni naše telo pred trením alebo chemickými vplyvmi a baktériami. Naše povlaky fungujú ako pokožka. Chránia pokryté teleso pred externými vplyvmi a umožnujú aplikácie, ktoré by neboli možné bez týchto povlakov.

Ako realizujete svoje vlastné výsledky výskumu a výsledky ostatných v Oerlikon Surface Solutions?
Naše povlaky sú vyrábané okrem iného pre súcasti motorov, kde redukujú trenie, ktoré vedie k väcšej spotrebe paliva. Alebo predlžujú životnost turbín alebo priemyselných nástrojov, co znamená, že tieto môžu byt efektívnejšie využívané a zdroje sa šetria. Naše najnovšie vývoje však sú o krok dalej a umožnujú dodatocné funkcie. Jedným príkladom toho by bola naša technológia ePD – metóda nanášania povlaku pre získanie chrómového vzhladu u plastových castí, ktorá je priatelská voci životnému prostrediu. Povlak ePD môže mat rôzne farby a môže byt aj transparentný pre svetlo alebo signály, co otvára celkom nové možnosti pre konštruktérov napr. v automobilovom priemysle.

Ako budú vyzerat povlaky budúcnosti pre Oerlikon Surface Solutions?
Zaujímavá a prítažlivá je oblast, ktorá patrí k takzvaným “samolieciacim” povlakom, ktoré sú schopné samé opravit mechanické poškodenie na ich povrchoch.  Naše náterové materiály budú v budúcnosti stále viac obsahovat ‘samolieciace’ vlastnosti. A je tu ešte jedna fascinujúcejšia: V budúcnosti sa na komponent a jeho povlak nebude dalej pozerat ako na dve osobitné casti – miesto toho bude jedna považovaná za integrálnu súcast druhej. Ich interakcia bude prispôsobovaná a koordinovaná, cím sa otvoria nové dizajnové možnosti pre šetrenie materiálu.

Dr Rudigier, dakujeme Vám za tento rozhovor!

INGENIA S3p v CCC (kompetencné centrum pre povlaky) v Empa

INGENIA S3p v CCC (kompetencné centrum pre povlaky) v Empa
Fakty a císla

Empa v súcasnosti zakladá ‘Kompetencné centrum pre povlaky’ v Dübendorfe. S využitím mnohých odlišných povlakovacích strojov sú vyvíjané nové výrobné technológie a sú tam vycibrené. Okrem ostatných partnerov z odvetvia Oerlikon Balzers tiež podporuje CCC – plazmovým povlakovacím systémom INGENIA S3p. To umožnuje vedcom a konštruktérom v CCC, aby viedli výskum týkajúci sa zariadenia, ktoré sa práve používa v odvetví. Môžu uskutocnovat kroky a sekvencie procesu, ktoré sa zhodujú s tými, ktoré sú používané vo výrobe a súcasne, vdaka analytickému laboratóriu Empa, ich analyzovat s použitím najlepších možných vedeckých metód. To umožnuje urobit objavy, ktoré znacne zredukujú  investície potrebné pre podniky, aby uskutocnili takzvaný ‘up-scaling’ (zlepšenie) pre priemyselné zariadenie.

Kontaktujte nás

Petra Ammann

Petra Ammann

Head of Communications Oerlikon Balzers
keyboard_arrow_up