\uf1ad

História Balzers Úspech Balzers náterov

História Balzers

To, čo začalo v roku 1946, je dnes firma so 4.000 zamestnancami. Vášeň pre inovácie zostáva.

 V roku 1946 profesor Max Auwärter mal predstavu ako použiť dovtedy do značnej miery v priemyselnom meradle neznáme vákuovo tenkovrstvové technológie.

Pre založenie "Gerätebauanstalt Balzers"  by mohol počítať s podporou princa Franza Jozefa II a švajčiarskeho priemyselníka Emila Georga Bührle. To, čo chýbalo však boli tieto systémy a zariadenia potrebné k zavedeniu nápadu do praxe. Bez váhania ich začal vyvíjať a vyrábať sám. Dnes sa bývalý "Gerätebauanstalt Balzers" volá Oerlikon Balzers, zamestnáva okolo 4000 ľudí a je súčasťou segmentu Surface Solutions Oerlikon Group. Centrála spoločnosti sa stále nachádza v malom mestečku Balzers v Lichtenštajnskom kniežatstve.

Podnikanie a veda

Príbeh vizionárskeho profesora Auwärter je trochu symbolický pre spoločnosť. Nájdenie riešenia otázky, že toto odvetvie (zatiaľ) nemá zodpovedané - to je v "krvi a súčasťou Balzers" DNA, ako je odvaha dať myšlienky do pracovnej praxe. Oerlikon Balzers inovuje a píše históriu od roku 1946.

Podnikateľský duch a túžba po výskume definujú Oerlikon Balzers; kombinácia týchto dvoch vlastností viedla k príkladnému úspechu. Viac ako 100 zamestnancov, väčšina z nich v Lichtenštajnsku sa zaoberá výlučne aktivitami vývoja a výskumu. Nežijú však vo veži zo slonoviny, ale namiesto toho pracujú na špici vedných odborov, pravidelne zverejňujú a sú vyhľadávanými odborníkmi na medzinárodných odborných kongresoch. To zaručuje otvorenú myseľ ako aj zapojenie do priemyslu.

Ochranné nátery pomáhajú chrániť životné prostredie

Profesor Auwärter vyrábal ochranu pred slnečným žiarením a antireflexné vrstvy pre očné sklenené šošovky a šošovky fotoaparátu, rovnako ako tenké filmy pre elektronické aplikácie. Vývoj PVD povlakov (PVD = Physical Vapour Deposition) sa začal v roku 1974. Prielom prišiel v roku 1978 s BALINIT značkou náterových hmôt, čo zostáva dôležitým pilierom Oerlikon Balzers dodnes, spolu s ďalším prielomovým vývojom.

Ďalší technologický prielom bol predstavený v roku 2011 s patentovanou technológiou S3p, high-tech proces, ktorý znamenal revolúciu na trhu povlaku pod obchodnou značkou BALIQ™. Dokonca aj plasty môžu byť potiahnuté pomocou inovácie vyvinuté spoločnosťou Oerlikon Balzers. S ePD™, novo vyvinutým spôsobom pokovovania automobilových plastových dielov, ktorý dáva plastom populárny chrómový vzhľad, ktorý až do tej doby mohol byť dosiahnutý iba pokovovaním. ePD™  sa navyše presadil bez použitia niektorých z vysoko problematických chemických látok, ktoré sú považované za elektrolytické.

Riešenia Balzers' sú vždy o kombinovaní zníženia opotrebovania so zvýšenou účinnosťou - či už pre motory Formule 1, letecké turbíny, piestne krúžky pre automobilový priemysel, presné prístroje alebo nástroje používané v kovospracujúcom priemysle či priemysle s plastickými hmotami. Na konci dňa, zvýšená efektívnosť a znížené opotrebenie znamenajú zníženie používania škodlivých látok a zachovanie zdrojov. Kým udržateľnosť, tradície a inovácie môžu byť iba šumom pre mnoho ľudí, zamestnanci Oerlikon Balzers sú hrdí, že ich spoločnosť a ich každodenná práca sú založené na týchto hodnotách.

Zdieľaná vášeň pre povrchové riešenie

Dňa 2. júna 2014 začala nová kapitola pre Oerlikon Balzers : "Najlepšie spojenie pod jednou strechou" bolo motto, keď Oerlikon Group získal povlakovú divíziu Metco zo Sulzer Group a zriadenie Surface Solutions Segment bolo oznámené. Trhový potenciál Oerlikon Balzers sa prudko zvýšil na zhruba deväť miliárd. Surface Solutions Segment sa od tej doby stala najsilnejším zdrojom príjmu Oerlikon Group.

Spojenie týchto dvoch priekopníkov náterov tiež znamená vytvorenie vedúceho postavenia v globálnych technológiách. Kombinácia dvoch najvýznamnejších technológií povrchovej úpravy otvára obrovské možnosti pre ďalší technologický rozvoj Oerlikon Balzers.

Kontaktujte nás