Wybierz kraj/język

METAPLAS.DOMINO kila flex Zaawansowany technologicznie system PVD

METAPLAS.DOMINO kila flex
METAPLAS.DOMINO kila flex
METAPLAS.DOMINO kila flex
METAPLAS.DOMINO kila flex

METAPLAS.DOMINO kila flex to maszyna zorientowana na potrzeby klienta. Swobodnie dostępna ośmiokątna komora PVD z 2 drzwiami do załadunku i rozładunku jest idealną bazą do łatwej obsługi przy ograniczonej konserwacji. Łatwa w utrzymaniu, z możliwością zmiany technologii, która oprócz technologii łuku i napylania, oferuje systemy prekursorów PACVD.

  • APA Arc, rozpylanie HiPIMS lub technologia HI3 na maksymalnie 6 kołnierzach
  • Nowa technologia trawienia ADVANCED AEGD
  • Komora ze stali nierdzewnej z podwójnymi ściankami, chłodzona wodą, dostępna z 2 drzwiami komory (dojście obustronne)
  • Automatyczne otwieranie i zamykanie drzwi załadunkowych
  • Media dla różnych procesów PACVD, również w połączeniu z procesem azotowania

Nowe kierunki rozwoju inżynierii powierzchniowej

System METAPLAS.DOMINO kila flex firmy Oerlikon stanowi podstawę badań na wydziale technologii materiałowej Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie.

Technologia lubi innowacje i nigdy nie stoi w miejscu. Wydział technologii materiałowej Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie, kierowany przez profesora Wolfganga Tillmanna, zajmuje się badaniem i opracowywaniem innowacyjnych koncepcji materiałowych i rozwiązań dla technologii produkcji. Naukowcy, asystenci i studenci placówki skupiają się na wyzwaniach z wykorzystaniem: zaawansowanych materiałów, łączenia technologii, proszków do metalizacji, inżynierii powierzchni oraz technologii powlekania. Kolejnym obszarem badań jest destrukcyjna i nieniszcząca analiza oraz badanie materiałów pod kątem jakości i zapewnienia niezawodności procesu. W związku z powyższym UT w Dortmundzie zdecydował się na zakup systemu powłok Oerlikon, który zapewnia maksymalną elastyczność w badaniach powierzchniowych.

Producenci i instytuty naukowe nawiązały współpracę z ekspertami z UT w Dortmundzie w celu opracowania zaawansowanych rozwiązań i usług. UT w ramach kompleksowej usługi oferuje konsultacje z uwzględnieniem analizy: materiału, technologii, w celu zbudowania strategii. Sprostanie wyzwaniom technologicznym, pionierskie rozwiązania oraz przekształcanie innowacyjnych pomysłów w technologię jutra to cel placówki.

Szczególnie imponujących aspektem pracy Uniwersytetu jest szeroki zakres funkcjonalności oraz wysoka wydajność narzędzi i komponentów, która osiągnięta została dzięki dostosowaniu właściwości powierzchni przy użyciu technologii powlekania, co pozwoliło na oszczędność zasobów i zmniejszenie masy. Badania naukowe w tej dziedzinie nabrały w ostatnich latach zauważalnego rozmachu. Dominic Stangier kieruje zespołem ds. Technologii PVD, który bada strukturę powłok oraz optymalizację właściwości mechanicznych i tribologicznych, koncentrując się na specyficznym spectrum obciążeń w rzeczywistych zastosowaniach. Badania obejmują: obróbkę skrawaniem, obróbkę plastyczną, przetwórstwo tworzyw sztucznych, technologię medyczną, komponenty w inżynierii energetycznej, lotniczej i motoryzacyjnej.

Badania z wykorzystaniem technologii PVD

Konkurencja pomiędzy uniwersytetami nasiliła się w ostatnich latach. Dodatkowo pojawiły się nowe przepisy UE, które wkrótce zakażą stosowania szkodliwych dla środowiska powłok galwanicznych na bazie chromu. Wszystko to, spowodowało, że zwiększyła się presja na instytucje, aby badały i rozwijały technologie PVD. Aby sprostać tym wyzwaniom, wydział inżynierii Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie stał się centralnym ośrodkiem technologii produkcji.

Dominic Stangier wyjaśnia, co sprawia, że praca instytutu jest taka fascynująca: „ Podejścia interdyscyplinarne stały się ważniejsze w opracowywaniu powłok dla narzędzi. PVD ma do odegrania ważną rolę w połączeniu materiałoznawstwa z technologią produkcji. Aby opracować narzędzia o wyższej wydajności, należy wziąć pod uwagę łańcuch produkcyjny jako całość”.

Poszukiwany: system powłok dla szerokiego spektrum zastosowań w badaniach naukowych i na produkcji

Lista wymogów dla systemów powlekania jest bardzo długa. Wymagana jest maksymalna elastyczność, by można było taki system skutecznie zintegrować z licznymi projektami badawczo-rozwojowymi dla narzędzi i komponentów.

Zadaniem naukowców jest również badanie korelacji między właściwościami plazmy, procesu i wynikającymi z nich właściwościami tribologicznymi powłok PVD na cele poszerzenia zakresu zastosowań technologii.

Kolejną kwestią jest orientacja strategiczna. Jej celem jest identyfikacja nowych dziedzin badań i szukanie odpowiedzi na pytania, które dotyczą hybrydowych technologii powlekania PVD obejmujących naparowywanie łukowe i rozpylanie. Oba procesy są bardzo obiecujące, jeśli chodzi o synergię wysokiej szybkości osadzania i dobrej przyczepności naparowywania łukowego z bardzo gładką, pozbawioną defektów warstwą wierzchnią HiPIMS (rozpylanie katodowe) w jednym systemie powłokowym.

W kwestii zastosowania system powlekania powinien być w stanie obsłużyć obróbkę dyfuzyjną wspomaganą plazmą i oferować powlekanie komponentów za pomocą wytwarzania przyrostowego stosowanych w technologii medycznej. Długoterminowym celem jest otwarcie nowych rynków i zastosowań, takich jak obróbka przedmiotów z węglików spiekanych.

Profesor Tillmann mówi o wyzwaniach związanych z technologią produkcji: „Aby sprostać tym poważnym wyzwaniom w badaniach materiałowych potrzebujemy bardzo elastycznych, wysokowydajnych systemów powłokowych, które zapewniają nam zarówno potrzebne stopnie swobody, jak i wysoką niezawodność procesu”.

Rozwiązanie: METAPLAS.DOMINO kila flex

Wydział technologii materiałowej Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie stwierdził, że jego możliwości badawcze są coraz bardziej ograniczone. Profesor Tillmann wyjaśnia: „Wyrafinowane systemy powłok PVD klasy przemysłowej mają kluczowe znaczenie dla badań. A METAPLAS.DOMINO kila flex firmy Oerlikon to dokładnie taki system powłok, jakiego szukaliśmy.”

System został wyposażony w wolnostojącą komorę i dwoje drzwi, dzięki czemu jest dostępny ze wszystkich stron. Dodatkowo został wyposażony w analizator plazmy i dostęp do Internetu. Posiada również możliwość podłączenia urządzeń preferencyjnych. Posiada szeroką gamę technologii PVD oraz systemy, które oferują regulacje i kontrolę procesów.

Dominic Stangier jest również pod wrażeniem modułowej konstrukcji systemu: „METAPLAS.DOMINO kila flex daje nam możliwość dodawania i wymiany modułów, co pozwala nam sprostać wymaganiom klientów. Możemy szybko reagować i skupiać się na innowacjach. Mamy również swobodę programowania receptur, wedle naszego uznania”.

Systemy firmy Oerlikon zapewniają naukowcom kluczowy poziom zaawansowania technologicznego, który przynosi ogromne korzyści podczas badań i opracowań dotyczących kompleksowego podejścia do zaawanasowanych technologii produkcji. 

Właściwości chemiczne, strukturalne, mechaniczne i tribologiczne powłok badane są w zakładowym laboratorium w Dortmund. Dysponuje ono najnowocześniejszą aparaturą analityczną, m.in. urządzenia do analizy naprężeń szczątkowych i mikroskop rentgenowski 3D.

Technologia dla narzędzi skrawających kluczem do udanych relacji biznesowych

Technologia dla narzędzi skrawających kluczem do udanych relacji biznesowych

Zachowanie i właściwości opracowanych powłok cienkowarstwowych są testowane dla rzeczywistych aplikacji we współpracy z katedrą Wydziału Mechanicznego.

Projekt Instytutu technologii obróbki skrawaniem Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie, finansowany jest przez Niemiecką Fundację Badawczą (Deutsche Forschungsgemeinschaft). Wykorzystuje unikalne możliwości METAPLAS.DOMINO kila flex do podstawowych badań naukowych. Koncentruje się zarówno na "Mechanizmach i interakcjach w wyglądzie i jakości krawędzi skrawającej w twardej mikroobróbce", jak i dalszym procesie powlekania mikronarzędzi. Wybrane podejście do procesów powlekania hybrydowego w obróbce hartowanej stali szybkotnącej okazało się szczególnie obiecujące.

Stangier i profesor Tillmann zgadzają się, że zakup kila flex METAPLAS.DOMINO był słuszną decyzją. „Technologia materiałowa to nasza pasja. To bardziej ekscytujące, gdy masz technologię, której potrzebujesz, aby pójść dalej. Ten system przynosi ogromne korzyści Wydziałowi Inżynierii Mechanicznej i Wydziałowi Inżynierii Materiałowej Uniwersytetu Technicznego w  Dortmundzie i jest dostosowany do naszego podejścia do badania i opracowywania innowacyjnych koncepcji materiałowych i rozwiązań w zakresie technologii produkcji. Pomaga nam w tym technologia PVD firmy Oerlikon i nie możemy się doczekać wielu nowych, ekscytujących projektów badawczych dotyczących najnowocześniejszej technologii produkcji”.

keyboard_arrow_up