\uf1ad

ePD zintegrowane PVD dla elementów dekoracyjnych

ePD

ePD jest przyjaznym dla środowiska, przyszłościowym procesem do metalizacji elementów z tworzyw sztucznych. Prócz wykorzystania w milionach samochodów, części plastikowe z metalicznym efektem wizualnym są ważnym elementem wzornictwa licznych produktów konsumenckich i techniki sanitarnej. ePD jest technologią należącą do Oerlikon Balzers.

Czym jest ePD?

ePD łączy niskoemisyjną technologię PVD z techniką powlekania, opartą na lakierach UV. W przeciwieństwie do procedur konwencjonalnych, ePD nie wykorzystuje pochodnych metali, takich jak chrom VI, a tym samym znacząco ogranicza wytwarzanie niezdatnych do recyklingu odpadów metali ciężkich. Ta strategiczna technologia i jej oddziaływanie na produkty wywodzi się z pozyskania nieistniejącego już przedsiębiorstwa Hartec. Oerlikon Balzers, pionier w powlekaniu PVD, przyjął to zupełnie nowatorskie podejście do powłok zbliżonych do powłok galwanicznych, rozwijając je w kompleksowe rozwiązanie, na które składają się systemy i inżynieria procesowa.

Proces ePD™ ukierunkowany jest na efektywne wykorzystanie materiału i energii w trakcie produkcji. ePD™ dodatkowo zapewnia innowacyjne cechy funkcjonalne, jak przejrzystą dla radaru metalizację systemów czujników dystansowych, lekka konstrukcja i większe zróżnicowanie wzornicze. Innymi pozytywnymi efektami środowiskowymi są znaczące skrócenie łańcucha dostaw z efektywną logistyką produkcji.

 

Kontakt