Choose your country / language

Historické mezníky

Passion for surface solutions: from our beginnings in 1946 until today

1946 - 2021: Od prvotního nápadu až do světové špičky v oblasti technologií.

Oerlikon Balzers je již 75 let průkopníkem ve vývoji a předním světovým hráčem v technologiích tenkovrstvých povlaků. Žijeme svou vášní pro povlakovací řešení a unikátním způsobem kombinujeme udržitelnost, inovace, podnikatelského ducha a tradice. Těží tak z toho nejen naši zákazníci, ale i životní prostředí, a to nejen dnes, ale i v budoucnosti.

Podívejte se na 75 let společnosti Oerlikon Balzers

První PVD povlak pro nástroje, BALINIT® A, se oficiálně zrodil 1. září 1978. Od této doby má za sebou Oerlikon Balzers bezprecedentní příběh úspěchu, ve kterém nechybí úplné průkopnické prvpočátky ani cesta na samotný vrchol světové špičky.

Časová osa

Filtr časové osy

S podporou prince Franze Josefa II a švýcarského průmyslníka Emila Georga Bührleho zakládá profesor Max Auwärter společnost Balzers zabývající se výrobou přístrojů.

Cílem je průmyslově využít dosud do značné míry neznámou a málo prozkoumanou oblast vakuového nanášení tenkých filmů. Protože v této době ještě neexistují systémy ani zařízení k výrobě tenkovrstvých povlaků, rozhodne se společnost si je vyvíjet a vyrábět sama. Prvními populárními aplikacemi byly antireflexní vrstvy a vrstvy na ochranu proti slunci u brýlových skel, antireflexní vrstvy u objektivů kamer, optické filtry a reflektory a také tenké filmy pro elektronické aplikace.

  • S podporou prince Franze Josefa II a švýcarského průmyslníka Emila Georga Bührleho zakládá profesor Max Auwärter společnost Balzers zabývající se výrobou přístrojů.

Balzers se rozhoduje vyvinout PVD povlaky pro hodinářský průmysl se zlatým leskem a odolné proti poškrábání.

Jediným vlastníkem společnosti se stává Oerlikon-Bührle Holding AG.

První úspěšné pokusy s tvářecími nástroji s povlakem TiN (čtyřnásobná doba životnosti).

Od 1.září zahájen oficiálně vývoj a prodej tvrdých vrstev PVD pro nástroje, BALINIT® A.

Na veletrhu v Německu poprvé představeny spirálové vrtáky s povlaky Balzers.

První povlakovací centrum v Itálii.

První povlakovací centra v Německu, ve Španělsku a v USA.

První použití povlaků na přesné komponenty.

První povlakovací centrum ve Velké Británii.

První povlakovací centrum ve Francii.

První povlakovací centrum v Japonsku.

Zavedení TiCN povlaku BALINIT® B.

První povlakovací centrum ve Švédsku.

Zavedení uhlíkového povlaku BALINIT® C (WC/C).

První povlakovací centrum v Belgii.

Balzers přechází na ultrazvukové čištění bez freonů.

První povlakovací centrum v Indii.

Nové povlaky TiAlN BALINIT® FUTURA a BALINIT® X.TREME umožňují obrábění za sucha a obrábění tvrdých materiálů.

První povlakovací centrum v Koreji a ve Švýcarsku.

Zavedení povlaku BALINIT® DIAMOND

Zavedení hybridního povlaku BALINIT® HARDLUBE.

První povlakovací centra v Rakousku, Singapuru a Mexiku.

První povlakovací centrum v Brazílii.

Součástky s povlakem BALINIT v prvním 3litrovém sériově vyráběném vozidle na světě (VW Lupo 3L TDI).

Zavedení uhlíkového povlaku BALINIT® DLC. Holdingo Oerlikon-Bührle mění svůj název na „Unaxis“.

Zavedení BALINIT® FUTURA NANO, prvního povlaku s nanostrukturou.

První povlakovací centrum v Lucembursku.

Zavedení TiAlN povlaku BALINIT® X.CEED.

Zavedení CrN povlaku BALINIT® CNI.

Zveřejněn průvodce Balzers Coating Guide pro obráběcí nástroje.

Zavedení nové, „6. generace“ povlaků. Balzers slaví 25 let výrobku BALINIT®. První povlakovací centra v Polsku, Portugalsku a v Nizozemsku.

Zavedení prvního povlaku AlCrN „6. generace“: BALINIT® ALCRONA

První povlakovací centra v Číně a v Maďarsku. Zveřejněn průvodce Balzers Coating Guide pro obráběcí nástroje.

První povlakovací centrum v Thajsku.

Zavedení druhého AlCr povlaku „6.generace“: BALINIT® HELICA. Nový povlakovací systém RS 90 pro vysokoobjemové povlakování. První povlakovací centra v Argentině a v Kanadě. Zavedení vrchních uhlíkových povlaků BALINIT®: BALINIT® DLC STAR

Technologický průlom s vlastní patentovanou technologií P3e (TM), která umožňuje nanášení tvrdých povlaků z oxidů hliníku při mnohem nižších povlakovacích teplotách než 600 °C.

První povlakovací centrum v České republice. Od 1. září 2006 nese koncern Balzers název Oerlikon Balzers Coating a pokračuje tak ve svém závazku vůči stoleté historii i tradiční síle korporace Oerlikon.

Zavedení nového, na míru šitého povlaku s duální strukturou vrstvy BAILINIT® ALDURA. Slavnostní otevření prvního povlakovacího centra v Rumunsku a Turecku.

Akvizice firmy VST Keller z německého Schopfheimu. VST Keller přináší do skupiny Oerlikon Group inovativní a ekologickou technologii PPD™.

Otevřeno první povlakovací centrum ve Finsku a v Indonésii.

Slavnostní otevření dalších čtyř povlakovacích center v Asii. Poprvé ve své historii překonává v roce 2008 společnost Oerlikon Balzers milník v tržbách ve výši 500 miliónů CHF.

Otevření 5. povlakovacího centra v Japonsku, 5. povlakovacího centra v Indii a 7. povlakovacího centra v Číně.

První povlakovací centrum v Rusku nacházející se ve městě Elektrostal nedaleko Moskvy. Zde byla výroba zahájena v březnu.

Akvizice firmy hartec Group v Německu, specialisty na povlaky PVD. Společnost hartec je proslulá svou unikátní a ekologicky šetrnou technologií PVD pro dekorativní a funkční povlaky plastů.

Technologický průlom s vlastní patentovanou technologií S3p

S3p® je průmyslové a ekonomicky dostupné řešení Balzers HiPIMS. Zavedení nového, rychlého, precizního, flexibilního a kompaktního povlakovacího systému INGENIA. Uvedení BALINIT® PERTURA na trh – širokospektrální povlak pro všechny vrtací aplikace, který zvyšuje produktivitu a spolehlivost procesu. Další rozšiřování sítě center a první realizace plazma pulzní difúze (PPD) v Asii v korejském Busanu. Otevření 8. a 9. povlakovacího centra v čínských městech Čchung-čching a Ťi-nan a otevření 3. povlakovacího centra v polském Kędzierzyn-Koźle.

Zavedení nové generace technologie PPD náhradou za pochromování.

Představení povlaků BALIQ založených na S3p na veletrhu EMO 2013 v německém Hanoveru.

Unikátní síť povlakovacích center Oerlikon Balzers se dnes nachází v 93 lokalitách ve 34 zemích.

Nabytí síly pro další úroveň.

Dne 3. června 2014 oznámila společnost Oerlikon úspěšné uzavření transakce k akvizici skupiny Metco od Sulzer AG. Kombinace společnosti Metco se stávajícími povlakovacími systémy Oerlikon vytvoří předního globálního hráče v povlakovacích řešeních pod vedením p. Rolanda Herba jako předsedy představenstva segmentu povrchových řešení (Surface Solutions).

Otevření prvního kompetenčního centra pro automobilový průmysl v Evropě.

Slavnostním ceremoniálem otevřel Oerlikon Balzers za přítomnosti mnoha četných hostů a zákazníků své první evropské kompetenční centrum pro povlaky v automobilovém odvětví. Nový závod ve Veľké Idě v blízkosti slovenských Košic je součástí celkové strategie společnosti Oerlikon Balzers pro automobilový trh.

EMO 2015: Oerlikon Balzers představuje BALINIT ALTENSA, povlak PVD pro ultrarychlé obrábění ozubených kol.

Extrémní řezné rychlosti, maximální produktivita, znatelně delší životnost – to vše jsou výsledky testování povlaku BALINIT ALTENSA na bázi AlCrN firmy Oerlikon Balzers v reálných podmínkách. Tento povlak nyní umožňuje posunout kupředu rozvíjející se trendy v automobilových a strojírenských aplikacích. S BALINIT ALTENSA, jež byl poprvé představen na veletrhu EMO 2015 v italském Miláně, vykazují výrobci automobilů i jejich dodavatelé výjimečné výsledky v široké škále aplikací obrábění ozubení.

EMO 2015: Oerlikon Balzers představuje vysoce produktivní povlakovací systém INNOVENTA mega.

INNOVENTA mega současně posouvá výše laťku v produktivitě. V současnosti se jedná o největší povlakovací systém v celém portfoliu, který zároveň dosahuje extrémně vysokých množstevních výkonů u nástrojů, jako jsou frézy nebo vrtáky: průměr času průchodu jedné dávky činí typicky méně než pět hodin. Do komory lze vkládat obrobky s výškou metr i více a oběžným průměrem 96 cm. S přípustnou hmotností vkládaného materiálu až 3000 kg se jedná o ideální platformu pro velké části vstřikovacích forem nebo rozměrné pilové listy. Systém INNOVENTA mega je též vhodný pro celou paletu povlaků BALINIT ale i na míru šitým povlakovacím řešením pro širokou škálu aplikací. Dalšími vlastnostmi, které stojí za zmínku, jsou rychlé uvedení do provozu, jednoduché provozní nasazení a vysoká míra reprodukovatelnosti. V neposlední řadě pak INNOVENTA mega ideálně doplňuje kompaktnější systémy Balzers, jako jsou INNOVA a INGENIA.

Launch of BALINIT FORMERA / FORMERA PLUS – the coating solution for AHSS forming applications

Otevření 5. zákaznického centra v Jižní Koreji.

Otevření 5. zákaznického centra v Jižní Koreji. „Korea je opravdovým příběhem úspěchu společnosti Oerlikon Balzers. Toto nové centrum nám umožní poskytovat ještě lepší služby s kratší dodací lhůtou jak našim zákazníkům z oboru tvářecích nástrojů a domácích spotřebičů, tak i zákazníkům z automobilového průmyslu v prosperující oblasti Kwangdžu,“ říká Mark Desrayaud, Head of Business Unit Tooling Solutions v Oerlikon Surface Solutions.

Rozšíření závodu pro automobilový průmysl v indickém Bengalúru.

Nová Automotive Solutions budova je třikrát větší než stávající centrum služeb Oerlikon Balzers v této jihoindické megapoli. Díky této významné investici do budoucna může nyní Oerlikon Balzers poskytovat svým zákazníkům z různých průmyslových odvětví lepší a rychlejší služby a také širší portfolio služeb zaměřených na automobilový, letecký, naftařský, zdravotnický, textilní či obráběcí trh s přesnými komponenty.

70 let inovací

V roce 1946 byla v lichtenštejnském městě Balzers založena společnost „Gerätebau-Anstalt“. Profesor Max Auwärter společně s princem Franz Josefem II a průmyslníkem Emilem G. Bührlem přicházejí s revoluční myšlenkou vývoje výrobních procesů v oblasti tenkovrstvého povlakování a výrobou zařízení, jež jsou pro samotnou realizaci těchto procesů zapotřebí. Proces a zařízení se tak poprvé kombinují do jednoho, společně nabízeného a prodávaného řešení. A tento obchodní model se těší výjimečnému úspěchu již více než 70 let.

Společnost Oerlikon Balzers převzala francouzskou specializovanou povlakovací společnost DMX

Odborné znalosti společnosti DMX nám umožní ještě více posílit naši pozici lídra na trhu vysoce přesných lékařských komponent, jakož i na rychle rostoucím trhu tvářecích nástrojů. Jsou to naše klíčové tržní segmenty.

Launch of BALIQ UNIQUE – When art meets innovation

Oerlikon Balzers announces the Design Line range

Launch of INLENIA coating systems - for ultra smooth surfaces

Oerlikon Balzers achieves Nadcap accreditation in Guelph

Oerlikon Balzers acquires Primateria

Oerlikon Balzers launches BALIFOR M, an MoN coating

Oerlikon Balzers wins the A3TS Innovation Award 2017 with BALIFOR M

Oerlikon Balzers launches BALIFOR T, ta-C coating

Launch of BALINIT TURBINE PRO – a turbine blade coating

Oerlikon přejímá finskou společnost DIARC Technology Oy zabývající se povrchovou úpravou

Oerlikon převzala společnost DIARC Technology Oy, která je ve Finsku poskytovatelem technologií a služeb v oblasti povrchové úpravy. Tato transakce posílí nabídku technologií poskytovaných společností Oerlikon Balzers v odvětví automobilových a přesných dílů a rozšiřuje její portfolio v oblasti ošetření povrchu.

Oerlikon přejímá Sucotec AG, švýcarského výrobce vybavení pro CVD

Společnost Oerlikon převzala Sucotec AG, švýcarského výrobce, který se specializuje na vybavení pro CVD (chemické nanášení kovu z plynné fáze) určené pro trh nástrojů. Tato transakce posílí nabídku výrobků a služeb poskytovaných společností Oerlikon Balzers, která se zaměřuje na PVD (fyzikální depozici kovu z plynné fáze) a PACVD (chemickou depozici s asistencí plazmy).

Oerlikon Balzers otevírá největší středisko pro úpravu povrchů v Evropě

Společnost Oerlikon Balzers, která je specialistou na úpravu povrchu, otevírá svůj nový závod v Bielefeldu, a to prostřednictvím dvoudenní akce, jíž se účastní hosté z řad zákazníků i expertů z politické a ekonomické sféry. Ve středisku pro povrchovou úpravu společnost na ploše 6 000 čtverečních metrů propojuje své zkušenosti ze tří předchozích lokalit se špičkovými technologiemi povlakování pro obrábění, formování a zpracování plastů. To přinese užitek zákazníkům z celé řady různých odvětví, od automobilového a farmaceutického průmyslu po výrobu nástrojů.

Společnosti Oerlikon Balzers a Oerlikon Metco, Friction Systems slavnostně zahájily provoz společného výrobního zařízení v japonské Nagoje

Skupina Oerlikon, která je předním světovým poskytovatelem technologií a služeb s vedoucím postavením na trhu, informovala o slavnostním zahájením provozu nového výrobního závodu v japonské Nagoje, k němuž došlo dne 7. června. Společnost využije vzájemných vazeb k dalšímu posílení výjimečné tržní pozice společností Oerlikon Balzers a Oerlikon Metco Friction Systems v japonském odvětví výroby špičkových automobilů.

Oerlikon Balzers otevírá největší výrobní středisko na Slovensku pro tepelnou úpravu automobilových dílů

Společnost Oerlikon Balzers, která je předním poskytovatelem řešení pro úpravu povrchů, uvedla slavnostně do provozu své druhé výrobní středisku ve slovenské Veľké Idě. Nový závod představuje další krok v rámci strategie růstu společnosti Oerlikon v automobilovém průmyslu, kterým je zásadní investice splňující nejnáročnější normy v oblasti jakosti a životního prostředí, jež nabízí automobilovým výrobcům nejmodernější procesy tepelné úpravy. Spolu se servisním střediskem, které bylo otevřeno v roce 2015, je nyní závod ve Veľké Idě největším a nejvýznamnějším střediskem společnosti Oerlikon Balzers pro povrchovou a tepelnou úpravu automobilových dílů.

Oerlikon Balzers představuje primeGear, individuálně uzpůsobený a integrovaný balíček služeb pro dosažení bezkonkurenční výkonnosti obrábění ozubených kol

PrimeGear je univerzální balíček služeb sestávající z podrobné analýzy, konzultace a individuálně uzpůsobených řešení pro výrobu. Experti společnosti Oerlikon Balzers dosahují zásadních zlepšení, které lze provést ve výrobním řetězci, a to od nástrojů pro zpracování a stanovení optimálních podmínek v oblasti obrábění / životního prostředí po základní materiály a návrhy.

Oerlikon Balzers rozšiřuje portfolio povrchové úpravy v automobilovém odvětví díky převzetí německého závodu pro tepelnou úpravu

Společnost Oerlikon, která je předním poskytovatelem řešení v oblasti úpravy povrchů, podepsala a uzavřela v Německu transakci, která jí umožní rozšířit nabídku služeb pro zákazníky v oblasti plazmové nitridace a posílit pozici na automobilovém trhu. Společnost Härterei Dipl.- Ing. Peter Eicker KG (Eicker), která je specializovaným dodavatelem tepelné úpravy pro automobilový průmysl, bude od nynějška působit pod značkou Oerlikon Balzers.

Oerlikon Balzers za přítomnosti čestných hostů slavnostně otevírá největší zákaznické centrum v Indii

Dne 12. října uvedla společnost Oerlikon Balzers India, která je předním poskytovatelem řešení pro úpravu povrchů, za přítomnosti dědičného prince Aloise z Lichtenštejna a Dr. Dorise Fricka, lichtenštejnského velvyslance ve Švýcarsku, do provozu své největší indické výrobní centru v Manesaru. Nové zařízení představuje další značný závazek společnosti Oerlikon Balzers vůči indickému trhu, neboť pokračuje i nadále ve svém růstu, a tato významná investice v budoucnu v Indii umožní společnosti Oerlikon Balzers ještě účinněji obsluhovat své zákazníky z různých odvětví.

Uvedení systému INNOVENTA kila na veletrhu JIMTOF: Další úroveň flexibility, produktivity a konektivity v oblasti povlaků PVD!

Společnost Oerlkon Balzers představuje na veletrhu JIMTOF systém INNOVENTA kila. INNOVENTA kila má preferovanou velikost systému pro povrchovou úpravu, pokud jde o většinu požadavků na výrobu, a perfektně zvládá menší i větší množství. Nástupce nejlépe prodávaného systému INNOVA splňuje s přesvědčivou elegancí vaše veškerá očekávání. Je perfektním systémem pro povrchovou úpravu nástrojů a také pro výzkum a vývoj. Systém je plně kompatibilní s rodinou INNOVENTA.

Oerlikon Balzers získává status kvalifikovaného dodavatele u povlaků BALINIT C určených pro slitiny mědi

Oerlikon prohlubuje partnerství se společností Airbus: Oerlikon Balzers získává status kvalifikovaného dodavatele u povlaků BALINIT C určených pro slitiny mědi

Oerlikon Balzers introduces BALIMED medical coatings

Oerlikon Balzers introduced its new BALIMED portfolio, comprising seven highly advanced coatings that meet the demanding requirements of today’s medical instruments and components industry. These low-friction and wear-resistant ThinFilm coatings offer higher cost efficiency and contribute to improved patient outcomes thanks to their biocompatible, antimicrobial and chemically inert properties.

Oerlikon Balzers continues expansion with new customer centre in China

Oerlikon Balzers held the Grand Opening Ceremony with guests of honour and customers to inaugurate its new coating centre in Dongguan, China. A much larger production space was required in Dongguan in order to process the rapidly growing order volume of recent years. Oerlikon Balzers started its coating business in China in 2004. The new customer centre is now the second largest in China.

Oerlikon Balzers opens new Customer Centre and celebrates 20 year in Mexico

On 4 April 2019, Oerlikon Balzers opened a new customer centre in Querétaro, Mexico. At the opening ceremony Oerlikon Balzers Mexico also celebrated its 20-year anniversary with customers and guests of honour. This new site represents another key milestone in Oerlikon Balzers’ growth strategy, as it allows the company to respond to the increased demand from the automotive industry for its sustainable highquality coatings and heat treatments.

Oerlikon Balzers builds Competence Centre for sustainable metallisation of plastics with a chrome look

On 7 May 2019, Oerlikon Balzers laid the foundation stone for its new Competence Centre in Bisingen, Germany. Once open in April 2020, components made from plastic, primarily for the automotive sector, will be metallised with a chrome look using sustainable ePD technology on a site covering several thousand square metres. More than 100 new jobs will be created at the Bisingen Competence Centre, which will enable Oerlikon Balzers to meet the high demand and ever increasing requirements of its customers from the automotive sector.

Oerlikon Balzers celebrates 15-year anniversary in China

Oerlikon Balzers has celebrated the 15th anniversary of its first Chinese customer centre in Suzhou. The company started production in China back in 2004 with 20 employees and has grown rapidly over the years, today boasting 13 customer centres and several hundred employees. The management invited the team members from the very beginning for a special anniversary dinner to celebrate their unique contribution over the last 15 years.

Oerlikon Balzers inaugurates two customer centres in Sweden

in 2019, Oerlikon Balzers opened two new customer centres in Sweden, the first in Eriksberg on 28 May and the second in Köping a day later. With these two new customer centres, Oerlikon Balzers is pursuing its strategy of being as close as possible to its customers, which shortens delivery times and routes, improves customer service and helps the company reduce its carbon footprint.

Oerlikon Balzers launches BALINIT MILUBIA and BALINIT NALUBIA

Ceramic seal discs in sanitary fittings, pneumatic valves, ceramic shafts and pump bearings as well as components in pumps and compressors are exposed to extreme friction over a long period of time. To keep these devices running reliably for longer, Oerlikon Balzers has developed BALINIT MILUBIA and BALINIT NALUBIA; hydrogen-free hard carbon coatings that protect components against wear from frequent use and at elevated temperatures.

Oerlikon Balzers hosted the first Oerlikon Balzers Surface Solutions Symposium

The first Surface Solutions Symposium for Precision Components attracted 75 attendees, among them customers and industry thought leaders, who met to network and share their perspectives on what will shape the future of component coatings across a number of different industries.

Oerlikon Balzers unveils BALINIT TISAFLEX for machining difficult-to-cut materials at the highest level

BALINIT TISAFLEX from Oerlikon Balzers is a high-end coating solution that offers superior oxidation resistance, high thermal stability and exceptional wear resistance, making it perfect for machining challenging materials such as titanium, nickel-based alloys and stainless and hardened steel, which are being used more and more in the aerospace, 3C (Computers, Communications and Consumer electronics) and mould-making industries.

Oerlikon Balzers unveils BALIQ CARBOS and CARBOS STAR

Oerlikon Balzers has developed new amorphous hydrogen-free carbon (a-C) coatings, BALIQ CARBOS and BALIQ CARBOS STAR, which deliver an exceptional combination of high hardness, low friction and low roughness for applications with extreme contact pressures and sliding velocities.

Oerlikon Balzers receives Bosch quality excellence award for high-quality component coatings

Oerlikon Balzers has received a “ZERO defects certificate” from Bosch in recognition of supplying components coatings of the highest quality in 2018. By delivering products with no defects, Oerlikon Balzers made a substantial contribution to the continuous improvement in quality for the world-leading automotive supplier.

SUCOTEC: Oerlikon Balzers launches its new CVD equipment for the tools market

Oerlikon Balzers launched at EMO 2019 its new CVD (Chemical Vapour Deposition) equipment for the tools market in three different sizes: SUCOTEC kila, mega and giga. SUCOTEC complements the range of products and services provided by Oerlikon Balzers, which mainly focuses on PVD (Physical Vapour Deposition) and PACVD (Plasma Assisted Chemical Vapour Deposition).

BALIQ AUROS: The new high-performance coating for threading tools

For high-quality threading tools, Oerlikon Balzers developed the high-performance BALIQ AUROS coating. This extremely smooth and wear-resistant AlCrN-based coating is combined with a top coating to prevent the tool surface from welding with the workpiece material, which improves performance and ensures high process reliability.

Digital services and smart coating solutions from Oerlikon Balzers

Oerlikon Balzers showcased its latest coating and equipment developments and its new digital services at EMO in Hanover from 16 to 21 September 2019. Encompassing the full coating process, from the moment the order is placed through to delivery, these high-quality, future-oriented services offer a wide range of benefits for customers.

Oerlikon Balzers France celebrates 30 years in Limoges customer centre

On 1 and 2 October Oerlikon Balzers invited special guests and customers to celebrate the 30th anniversary of its customer centre in Limoges, France. Limoges is best known as Oerlikon Balzers' competence centre for the motorsports industry, offering coating solutions for precision components used in high-performance engines.

Oerlikon Balzers inaugurates forming tools facility and celebrates 25 years in India

Oerlikon Balzers celebrated 25 years of operations in Pune, India, on 12 October 2019. Customers, guests of honour and employees gathered for the event, which also marked the inauguration of the new forming tools centre, a demonstration of Oerlikon Balzers’ continued commitment to the growing Indian market.

Oerlikon Balzers launches the METAPLAS.DOMINO kila flex coating equipment

The METAPLAS.DOMINO kila flex offers particularly high flexibility thanks to its two doors, which allow fast loading and unloading and a possible upgrade to automated loading and unloading.

Oerlikon acquired diamond coating technology leader, D-Coat, in Germany

Oerlikon has acquired D-Coat GmbH, a leading provider of diamond coating technology in Germany. The acquisition expands Oerlikon Balzers’ portfolio of surface treatment technologies, especially for cutting tools applied in the aerospace and automotive industries.

New global Competence Centre for PDC (Plastic Design Components) opens in Bisingen, Germany

Now that the new site has been commissioned, we can offer job coating of plastic injection moulded components for a wide range of industries, including the automotive, consumer goods and household appliance sectors: Metallised plastic coatings based on our ePD technology. As well, the Bisingen Competence Centre will mainly be responsible for the sale of INUBIA coating systems and will provide support for interested customers when designing, setting up and commissioning their own coating facilities. This includes coating and product development, as well as conceptual design of overall production processes.

Airbus qualifies Oerlikon Balzers’ high-end coating system for REACH-compliant component coatings using BALINIT C

Oerlikon Balzers has received qualification from Airbus for its RS 50 coating system, which uses the latest carbon coating technology. The RS 50 is located in Ferrières-en-Brie near Paris, a major Aerospace certified production facility of Oerlikon Balzers. The coating system has been selected and approved by Airbus to secure REACH-compliant PVD coatings with BALINIT C.

Oerlikon Balzers introduces REACH-compliant BALINIT PROTEC coating for industrial gas turbine compressors

Three key factors can impair performance of industrial gas turbine compressors: Solid Particle Erosion (SPE), Water Droplet Erosion (WDE) and corrosion of turbine blades. If undetected, these problems will reduce efficiency and increase costs for operators of power generation plants. BALINIT PROTEC from Oerlikon Balzers, is a REACH-compliant coating specifically developed to make industrial gas turbine compressors significantly more efficient and protect against corrosion and erosion.

Oerlikon Balzers introduces BALIMED TICANA coating for dental abutments and instruments

Oerlikon Balzers has introduced BALIMED TICANA, a PVD coating specifically designed for dental abutments and instruments that meets the stringent requirements of modern dentistry. The innovative coating is the same colour as human gums, which makes it discreet, and it also offers functional properties that help ensure patients get the very best long-term healthcare. The new BALIMED TICANA coating represents another step forward in Oerlikon Balzers’ growth strategy in the medical industry.

Oerlikon Balzers France awarded Nadcap Merit Status

Oerlikon Balzers has received Nadcap Merit Status for all the coating technology used in its customer centre Ferrières-en-Brie, France. The Merit Status means a less frequent audit schedule and is “a sign of trust in the ongoing commitment to quality”, according to the Performance Review Institute, which administers Nadcap.

Oerlikon Balzers opens new application support centre for pre- and post-treatment in Sweden

Oerlikon Balzers has opened a new application support centre in Uppsala, Sweden, for the pre- and post-treatment of cutting tools for the automotive industry. Not only does the new location give customers an information and consulting centre: it also serves as a training centre for new employees and apprentices, so that Oerlikon Balzers staff can keep up-to-date with the latest pre- and post-treatment technology and offer first-class service to customers around the world.

Oerlikon Balzers receives GreenCo Certification and Platinum Quality Excellence Award in India

Oerlikon Balzers India has received GreenCo Silver Certification from the Confederation of Indian Industry (CII) and has been awarded first prize (Platinum) in the Quality Excellence competition organised by the Federation of Indian Chambers of Commerce & Industry (FICCI). These awards recognise Oerlikon Balzers’ contribution towards an ecologically sustainable business model and to improving the customer experience by providing quality goods and services in India.

Oerlikon Balzers recognised by Bosch as Best Supplier of Surface Treatments

Oerlikon Balzers has received the Bosch “Best Supplier of Surface Treatments” award for 2019. The company was recognised for providing excellent quality with its high-end coatings applied to precision components for the world’s leading automotive supplier.

Oerlikon Balzers introduces new BALORA portfolio featuring the next generation of MCrAlY coatings based on PVD Arc technology

Oerlikon Balzers has introduced its new BALORA portfolio of coatings which offers revolutionary properties for applications in high-temperature environments, such as in the aerospace and power generation markets. The first coating from the new portfolio, BALORA PVD MCrAlY, represents the next generation of high-density MCrAlY coatings, which use Oerlikon Balzers’ proven PVD Arc surface and equipment technologies to form an outstanding barrier against oxidation and hot corrosion inside the hot section of turbines.

Oerlikon Balzers expands service offerings in the US with largest customer centre in the western USA

The new coating centre is the largest in the western USA and is equipped with the latest coating technology, allowing Oerlikon Balzers to supply coating services for the precision components industry and for cutting, plastic/aluminium injection and metal forming tools.

Oerlikon Balzers further expands coating operations in Asia with first customer centre in Vietnam

The new coating centre in Bac Ninh, north east of the Vietnamese capital Hanoi, is an important milestone in the company’s expansion strategy in Asia and will create new opportunities for Oerlikon Balzers to offer its high-quality and well-established coating services in Vietnam’s emerging economy.

Oerlikon Balzers introduces BALINIT DURANA, a versatile coating for demanding machining applications.

The combination of AlTiN-based and TiSiXN layers gives BALINIT DURANA a high degree of ductility and superior abrasive wear resistance even at extreme service temperatures. A tailored coating structure and its properties reduce abrasive wear. Customers benefit from a significant increase in performance and above-average tool life of their cutting tools.

Oerlikon Balzers introduces its new BALDIA portfolio of high-quality diamond coatings

Diamond provides special properties: it is extremely wear-resistant due to its unsurpassed hardness, offers thermal conductivity and is chemically inert, making it the best choice for machining highly abrasive base materials. The diamond coatings from the BALDIA portfolio improve cutting performance and allow parts to be manufactured with tightest tolerances for the best possible finishing accuracy.

Oerlikon Balzers opens new regrinding centre in Russia to expand its range of services for cutting tools

Oerlikon Balzers opened a new regrinding centre in Moscow in response to the demand from global and local customers for reconditioning services for their high-end cutting tools, including re-coating and delivery. With the new centre in Russia, Oerlikon Balzers now operates reconditioning service centres in 18 countries in Europe, North and South America and Asia.

Oerlikon acquires Coeurdor to expand into the growing luxury goods market

Oerlikon announces the successful acquisition of Coeurdor, a leading full-service provider of components for the fast-growing luxury goods industry. Coeurdor is a well-established brand and full service provider for the design, manufacturing and coating of metallic components to world-leading luxury brands. Coeurdor’s accessories form parts of leather bags, belts, watches and other luxury goods.

Oerlikon Balzers signed a ten-year contract with MTU Aero Engines to coat next generation aero engine components to improve efficiency

With this long-term agreement, Oerlikon Balzers takes another major step forward in supplying advanced surface technologies and coatings for the aerospace industry. MTU Aero Engines, Germany’s leading aero engine manufacturer, will profit from the industrialisation, know-how and expertise of a leading supplier of thin-film physical vapour deposition (PVD) and its equipment portfolio by enabling the delivery of consistent and repeatable product quality in a short period of time.

75 years of Oerlikon Balzers: endless passion for sustainable surface solutions

Oerlikon Balzers celebrates its 75th birthday. In 1946, Professor Max Auwärter had an idea for how to make the then largely unknown vacuum thin-film technology usable on an industrial scale. Since the 1980s, the Liechtenstein-based company has taken his idea and focused on its passion for sustainable innovations which significantly improve the performance and service life of tools and precision components in a wide range of industries.

Oerlikon Balzers at EMO 2021: Maximum productivity with sustainable coating solutions

Oerlikon Balzers has showcased its latest coating and equipment developments and digital services at EMO in Milan from 4 to 9 October 2021. These latest innovations give customers extended tool service life, higher process reliability, increased productivity and a reduced environmental footprint, while significantly saving production costs.

Sustainable automotive production: Oerlikon Balzers’ coating solutions contribute to innovative plastics concept award for premium car manufacturer

Oerlikon Balzers supplied coating equipment and solutions for the metallisation of plastic parts to the BMW Group Plant Landshut. The ePD technology developed by Oerlikon Balzers enables innovative functions and designs, and complies with REACH environmental regulations. In September, the BMW Group won the Grand Award for its innovative plastics concept of its all new full-electric compact SUV, the BMW iX. Both the sustainable sensor-transparent coatings and the coatings for the moulding tools from Oerlikon Balzers for the production of the newly designed kidney grille contributed to the award.

1 z 99

Zpětná vazba nebo dotazy? Kontaktujte nás!

keyboard_arrow_up